trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Zarząd z absolutorium

    Udzielenie absolutorium zarządowi województwa za 2008 rok było najważniejszym punktem sesji sejmiku dnia 27 kwietnia.

    Wykonanie budżetu w minionym roku wyniosło w ramach wydatków 64%, a w dochodach – 66%. Przy ocenianiu tych wartości należy zwrócić uwagę na dotację rozwojową, gdyż bez niej proporcje kształtowałyby się na poziomie 94% dla wydatków i 102% dla dochodów. Powodem, dla którego dotacja rozwojowa wpływa tak bardzo na obniżenie wykonania budżetu, jest brak odpowiednich regulacji prawnych, za których stworzenie odpowiadają Warszawa i Bruksela. Do najważniejszych problemów, które nie pozwoliły wydać w ubiegłym roku pieniędzy z UE, należały: brak porozumienia z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym w sprawie wdrożenia inicjatywy JEREMIE, późne wyznaczenie linii demarkacyjnej między Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym a Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich, kłopoty z ustawą środowiskową. To spowodowało, że z zaplanowanych 1,5 miliarda złotych udało się wydać niespełna miliard. Budżet został zaakceptowany głosami radnych PO, PSL i Lewicy. Przeciwko głosował klub PiS.

    Radni zadecydowali także o przekazaniu 100 tysięcy złotych pomocy dla gminy Kamień Pomorski, gdzie kilka tygodni temu w pożarze domu socjalnego zginęło ponad 20 osób, a wielu mieszkańców zostało rannych.
    Podczas sesji zaakceptowano również nowe lokalizacje boisk budowanych w ramach programu „Moje Boisko – Orlik 2012”.

    Radni wybrali także przedstawicieli sejmiku do komisji konkursowej, która będzie wyłaniać wielkopolskiego kuratora oświaty – zostali nimi Barbara Nowak z PO i Zbigniew Haupt z PSL. Powołano też nowego przewodniczącego rady nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. W tym przypadku Piotra Otawskiego zastąpiła Krystyna Panek-Gondek.