trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

XIV Dzień Judaizmu w Poznaniu

    17 stycznia w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest Dzień Judaizmu – dzień dialogu chrześcijańsko-katolickiego. W Poznaniu – wzorem lat minionych - dniach 14-18 stycznia 2011 odbędzie się XIV Dzień  Judaizmu, który objęty został patronatem honorowym przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

    W ramach cyklu wydarzeń odbędzie się nabożeństwo biblijne pod przewodnictwem ks. abp. Stanisława Gądeckiego z udziałem przedstawicieli Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Filii w Poznaniu, wykład prof. Josepha Sieviersa z Papieskiej Akademii Biblijnej w Rzymie, szereg koncertów oraz gra miejska pod nazwą: „Pojzn, tej! Śladami Żydów Poznańskich”, której celem jest zapoznanie poznaniaków z miejscami w mieście ściśle związanymi z kulturą żydowską.   

    Na szczególną uwagę zasługuje koncert pieśni żydowskich w wykonaniu kantora Toma A. Fürstenberga z Holandii, potomka Salonoma Benjamina Latza (1749-1829), dzięki któremu powstał Szpital dla Ubogich, a później Przytułek dla Starców i Zniedołężniałych im. S.B. Latza w Poznaniu. Koncertowi towarzyszyć będzie projekcja Słowa Krzysztofa Kwiatkowskiego i Janusza Marciniaka, która będzie wizualną metaforą miłości słowa  głęboko przenikającą i wyróżniającą kulturę żydowską.
    Województwo Wielkopolskie jest współorganizatorem wydarzenia.