trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wyjazd studyjny Komisji Kultury SWW

  W dniach 12-16 września br. członkowie Komisji Kultury SWW na czele z Panem Lechem Dymarskim Przewodniczącym Komisji, a zarazem Przewodniczącym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, wzięli udział w wizycie studyjnej we włoskim regionie Emilia-Romagna. Głównym celem wizyty było rozszerzenie umowy o współpracy pomiędzy wspomnianym regionem a Województwem Wielkopolskim o współdziałanie w dziedzinie kultury. W stolicy regionu Bolonii, doszło do kilku spotkań wielkopolskiej delegacji z jego władzami.
  W trakcie spotkania z Panem Massimo Mezzettim Ministrem Kultury i Sportu, członkowie Komisji zapoznali się z kompetencjami regionu Emilia-Romagna w zakresie kultury.
      Ponadto strona włoska z zainteresowaniem odniosła się do propozycji nawiązania współpracy przy organizacji przyszłorocznego festiwalu Święto Wiosny, którego kolejna edycja odbędzie się w przyszłym roku w Poznaniu.
      W trakcie wizyty była także okazja do spotkania z członkami komisji ds. kultury, turystyki, edukacji i sportu parlamentu regionu Emilia- Romagna. Pełniący funkcję gospodarza wiceprzewodniczący komisji Pan Valdimiro Fiammenghi zapewnił o chęci nawiązania współpracy kulturalnej z Wielkopolską. W związku z powyższym, w najbliższych czasie zostanie omówiony i przyjęty przez stronę włoską stosowny dokument.
  Warto zaznaczyć, iż delegacja z Wielkopolski została również powitana i przyjęta przez członka prezydium parlamentu regionu Pana Mario Mazzottiego.
  Członkowie delegacji odwiedzili także Instytut Dziedzictwa Artystycznego, Kulturowego i Naturalnego w Bolonii. Instytut pełni funkcję mecenasa dziedzictwa kulturowego w skali lokalnej i nie ma swojego odpowiednika w żadnym innym włoskim regionie.
  Oprócz Bolonii, członkowie Komisji odwiedzili również dwa inne włoskie miasta. W Weronie mogli podziwiać m.in. słynny balkon domu Julii z dramatu Williama Shakespeare’a. Natomiast w drodze powrotnej podziwiali uroki zabytkowej części Wenecji.