trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

WYDAWNICTWA WOJEWÓDZKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W POZNANIU W FINAŁOWEJ SIÓDEMCE NAGRODY POETYCKIEJ SILESIUS

    W tegorocznej finałowej siódemce nominowanych do Nagrody Poetyckiej SILESIUS, w kategorii Książka Roku, znaleźli się autorzy 3 tomików poetyckich, wydanych przez poznańskie Wydawnictwo WBPiCAK: Joanna Roszak za „Wewe”, Jacek Bierut za „Frak człowieka” i Konrad Góra za tomik „Pokój widzeń”. W kategorii Debiut Roku doceniono Tomasza Bąka, nominowanego za tomik „Kanada”.
    - Obok Biura Literackiego to właśnie Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury (…) wybiła się na prowadzenie, wydaje zarówno poezję, jak i prozę, czy prace krytyczne – mówi prof. Jacek Łukasiewicz, przewodniczący jury.
    Na uwagę zasługuje fakt, że 3 z 4 nominowanych (Jacek Bierut, Tomasz Bąk, Konrad Góra) to wrocławianie, wydający w Poznaniu. Joanna Roszak pracuje jako adiunkt w Instytucie Slawistyki PAN, jest autorką tomów poetyckich „Tintinnabuli” i „Lele” oraz książki „Południk spotkania. Paul Celan w polskiej poezji powojennej”. Natomiast Jacek Bierut jest prozaikiem, poetą i krytykiem literackim, autorem tomów wierszy „Igła”, „Fizyka” oraz powieści „PiT” i „Spokojnie”. Najmłodszy poeta (ur. 1991), debiutant – Tomasz Bąk, ma już na swoim koncie nagrodę główna w konkursie poetyckim im. Klemensa Janickiego. Nagroda SILESIUS to nie tylko satysfakcja, ale także 50 tysięcy złotych za książkę roku, a 20 tys. – za debiut roku.

    Ogłoszenie laureatów i wręczenie nagród odbyło się 19 maja podczas uroczystej gali we wrocławskim Teatrze Współczesnym.

    Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius za debiut roku otrzymał Tomasz Bąk za tom "Kanada".