trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Upowszechnianie idei transplantacji

  21 maja 2011 roku w Kaliszu odbyło się spotkanie z cyklu konferencji szkoleniowych „Partnerstwo dla Transplantacji”, którego patronami są Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Krzysztof Kordel.

  Pierwszym prelegentem był dr Maciej Głyda Ordynator Oddziału Transplantologii Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu, który omówił przeszczepy narządów unaczynionych. Skupił się głównie na organach najczęściej przeszczepianych - nerce, wątrobie i sercu. Podczas prezentacji uczestnicy mogli dowiedzieć się szczegółów dotyczących przebiegu operacji, jak i szereg statystyk krajowych, z uwzględnieniem danych w Wielkopolsce.

  Kolejne wystąpienie, którego autorem był dr Wojciech Iwańczuk, poświęcone było tematyce stwierdzania śmierci mózgu i następstwach jakie za sobą niesie. Następnie ksiądz dr Adam Sikora przedstawił stosunek różnych religii świata do problemów moralnych w transplantologii. Szerzej omówił spojrzenie Kościoła Rzymsko-Katolickiego na sprawy oddawania krwi, szpiku czy narządów.

  Renata Maternik natomiast podzieliła się swoimi doświadczeniami biorcy. Były to opowieści opisujące drogę do zabiegu, sytuacje i problemy po zabiegu jak i aspekty psychiczne i bardzo prywatne emocje towarzyszące przez te trudne dla biorcy chwile.

  „Rola kampanii Drugie Życie w upowszechnianiu idei transplantacji” to ostatni wykład podczas tej konferencji. Szefowa kampanii, Magdalena Wolska opowiedziała o głównych celach tej idei, o zaangażowaniu młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych oraz  o wsparciu medialnym.
  Uczestnikom spotkania zostały rozdane deklaracje gotowości przekazana własnych narządów w przypadku śmierci.