trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Skwer upamiętni wybitnego kompozytora Romana Maciejewskiego

    Zielony skwer położony między ulicami Składową, Towarową i Al. Niepodległości w centrum Poznania nosi imię Romana Maciejewskiego. Z inicjatywą upamiętnienia wybitnego kompozytora - którego związki z Wielkopolską były i są bardzo silne - wystąpił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Filharmonia Poznańska. Uroczystość odsłonięcia tablicy z nową nazwą parku odbyła się 28 marca 2011 roku. 

    Losy Romana Maciejewskiego związane są z naszym regionem – w dzieciństwie mieszkał w Lesznie, w Poznaniu rozpoczął swoją edukację muzyczną. Dzięki wyjazdowi na stypendium do Paryża w 1934 roku, które otrzymał od ministra Józefa Becka, mógł pogłębiać studia u Nadii Boulanger. Wśród jego artystycznych znajomych znajdujemy m.in. Artura Rubinsteina, Karola Szymanowskiego czy Igora Strawińskiego. Od czasu wyjazdu do Paryża, nie wrócił już do Polski na stałe. Mieszkał i tworzył we Francji, Wielkiej Brytanii, USA. Osiadł w Szwecji, gdzie nawiązał współpracę m.in. z reżyserem Ingmarem Bergmanem. Zmarł 30 kwietnia 1998 roku w Goeteborgu.

    Twórczość Romana Maciejewskiego często gości w repertuarze instytucji kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Przykładem są koncerty „Requiem” i „Przedwiośnie” Filharmonii Poznańskiej. O kompozytorze pamięta Teatr Wielki w Poznaniu - od ubiegłego roku w Sali Kameralnej im. W. Drabowicza oglądać można „Maski władzy” z wykorzystaniem muzyki filmowej i teatralnej Maciejewskiego.

    Pamięć o swoim mieszkańcu pielęgnuje także Leszno. Roman Maciejewski jest patronem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Lesznie oraz Leszczyńskiego Towarzystwa Muzycznego.