trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

RUSZA PROJEKT "WIELKOPOLSKA: REWOLUCJE"

  12 kwietnia odbyła się konferencja prasowa poprzedzająca projekt „Wielkopolska: Rewolucje”. Gospodarzem spotkania był Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, a uczestniczyła w nim Agata Siwiak - kurator projektu.

  Podczas konferencji Marszałek Marek Woźniak wyraził nadzieję, że przedsięwzięcia zrealizowane w ramach projektu "Wielkopolska: Rewolucje" staną się prawdziwymi odkryciami w krajobrazie wielkopolskiej kultury. Dodał także, że projekt został w całości sfinansowany z budżetu województwa wielkopolskiego i że ma szansę na kontynuację w przyszłości.

  Projekt pomyślany został jako cykl wydarzeń promujących Wielkopolskę. Dzięki „Rewolucjom” mieszkańcy oddalonych od Poznania ośrodków, będą mogli spotkać się ze sztuką awangardową, eksperymentalną, której twórcy z reguły związani są z dużymi ośrodkami miejskimi. Realizacja projektu pozwoli także na dostrzeżenie wielu fascynujących zjawisk w różnych zakątkach Wielkopolski.

  Począwszy od kwietnia w regionie odbywają się warsztaty oraz rezydencje artystów, w ramach których - z udziałem przedstawicielami lokalnych społeczności - zrealizowane zostaną projekty artystyczne obejmujące różne dziedziny sztuki. Efekty tych działań zaprezentowane zostaną poznańskiej publiczności podczas Festiwalu „Wielkopolska: Rewolucje”, który odbędzie się w grudniu tego roku.

  W ramach projektu przygotowanych zostanie kilka różnych przedsięwzięć. Powstanie spektakl – pokaz mody, w którym wystąpią mieszkanki wsi Kołata w gminie Pobiedziska w zaprojektowanych przez siebie strojach. W Krzyżu Wielkopolskim zrealizowany zostanie, we współpracy z Gimnazjum im. Polskich Noblistów, projekt teatralny, zainspirowany biografią jednego z najbardziej niezwykłych mieszkańców XIX – wiecznej Wielkopolski - Hansa Paasche. Wśród zaplanowanych w projekcie produkcji znajdzie się także choreografia wykorzystująca współczesne formy tanecznej ekspresji z udziałem seniorów z Zakrzewskiego Domu Kultury „Dom Polski”, projekt opowiadający językiem artystycznym o wybranym miejscu w Wielkopolsce, seria warsztatów z udziałem wikliniarzy i …pszczelarzy oraz film dokumentalny o postaciach wywodzących się z mikroregionu Biskupizny.

  Organizatorem projektu jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

   

          Fot. Małgorzata Derwich

  Plik do pobrania: