trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

O współpracy międzyregionalnej

    W dniach 4-8 września br. oficjalna delegacja Województwa Wielkopolskiego przebywała z wizytą na Ukrainie. W skład delegacji wchodzili radni Komisji Kultury (m.in. Przewodniczący Sejmiku Lech Dymarski i Wicemarszałek Województwa Wojciech Jankowiak) oraz przedstawiciele Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

    Głównym celem wizyty był udział w obchodach 200. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu (Obwód Tarnopolski). W uroczystościach uczestniczyli m.in. wiceministrowie kultury Polski i Ukrainy, przedstawiciele władz Obwodu Tarnopolskiego oraz Krzemieńca. W ramach obchodów odbyło się uroczyste nabożeństwie w tamtejszym kościele św. Stanisława. Po jego zakończeniu nastąpiło złożenie kwiatów przy tablicy Juliusza Słowackiego znajdującej się w świątyni a także na grobie Salomei Słowackiej na Cmentarzu Tunickim. Tego samego dnia nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej na miejscu chrztu Juliusza Słowackiego w kościele przy Liceum Krzemienieckim.

    W dniu 7 września delegacja Województwa wzięła udział w dwóch oficjalnych spotkaniach z przedstawicielami Obwodu Tarnopolskiego. Pierwsze spotkanie, z Wicegubernatorem Obwodu Tarnopolskiego – Andrijem Flissakiem, dotyczyło uzgodnień w sprawie podpisania umowy partnerskiej pomiędzy regionami; obie strony wyraziły wolę podpisania porozumienia po uprzednim uzgodnieniu dokumentu z ministerstwami spraw zagranicznych Polski i Ukrainy. Drugie spotkanie, z Przewodniczącym Rady Obwodu Tarnopolskiego – O. Kajdą, dotyczyło możliwości nawiązania międzyregionalnej współpracy w dziedzinie kultury.

    W wyniku rozmów ustalono, że wybrani artyści z Obwodu Tarnopolskiego zaproszeni zostaną do udziału w kolejnej edycji odbywającego się w Poznaniu festiwalu Ukraińska Wiosna.

    Warto zaznaczyć, iż w trakcie pobytu na Ukrainie delegacja odwiedziła również Lwów.