trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Budżet odchudzony

  Cięcie tegorocznych wydatków województwa było najistotniejszą decyzją podjętą przez radnych podczas sesji sejmiku 30 marca.

  Spowolnienie gospodarcze sprawia, że maleją też wpływy z podatków do samorządowej kasy. Stąd zaproponowano cięcia wydatków na prawie 9 milionów złotych. O ponad 2 miliony mniejsze mają być wydatki na bieżącą działalność Urzędu Marszałkowskiego, w tym na promocję i współpracę zagraniczną.

  Zrezygnowano z niektórych wydatków Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (nie dotyczy to bezpośrednich nakładów na drogi). Wielkopolska wycofała się też z kosztownego projektu szlaku cysterskiego, który miał być realizowany we współpracy z innymi regionami. Na kolejny rok przesunięto wybrane nakłady na szpitale. Niewykluczone, że przyjęte teraz oszczędności nie będą ostatnimi cięciami w tegorocznym budżecie. W zależności od rozwoju sytuacji gospodarczej kolejne propozycje zmian mogą się pojawić nawet już w maju.

  Trzy priorytetowe kierunki działań w Europie oraz otwieranie przedsiębiorcom możliwości współpracy z takimi krajami jak Brazylia, Kanada czy Indie – to najistotniejsze elementy planu współpracy zagranicznej województwa na 2009 rok. Sprawozdanie dotyczące tej współpracy w roku 2008 oraz wspomniany plan na rok bieżący zostały przyjęte przez sejmik podczas sesji.

  Przyjęto także kilka innych uchwał związanych z wydawanymi w województwie pieniędzmi. Radni określili między innymi zadania, na które przeznaczone zostaną w tym roku pieniądze z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zmienili też tegoroczny plan finansowy Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych.

  Radni zatwierdzili również kolejne dwa programy ochrony powietrza, tym razem dla stref obejmujących odpowiednio miasto Leszno i powiat ostrowski.
  Sejmik wyraził też zgodę na powierzenie województwu pomorskiemu opracowania koncepcji programowo-przestrzennej rewitalizacji śródlądowej drogi wodnej wschód-zachód. Chodzi o wielkopolski odcinek planowanej drogi wodnej E 70, który obejmuje w naszym regionie Wartę i Noteć.