trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

83. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

  Marszałek Marek Woźniak: Tradycyjnie 27 września spotkamy się przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, by – składając kwiaty i zapalając znicze – uczcić pamięć twórców i uczestników tych struktur konspiracyjnych.

  Bo wszyscy zawdzięczamy wolność ich poświęceniu. Bądźmy razem tego dnia!

   

  Szanowni Państwo, Drodzy Wielkopolanie,  Irena Bobkowska ps. „Wydra” nie mogła we wrześniu 1939 r. walczyć z karabinem. Ale walczyła o wolność Ojczyzny bronią również skuteczną – słowem, tworząc konspiracyjne pismo „Pobudka” i pisząc wiersze. Do końca 22-letniego życia, odebranego jej w hitlerowskim więzieniu. Zachowajmy pamięć o Niej! Bo tacy właśnie ludzie stworzyli 83 lata temu fenomen na skalę światową – Polskie Państwo Podziemne. Struktury, które zapewniły okupowanej Ojczyźnie byt państwowy, a narodowi – siłę przetrwania i nadzieję na niepodległość. Wielkopolanie dobrze pamiętali jej, jeszcze świeży, smak po zwycięstwie naszych Powstańców, i nie bacząc na nic, znów poszli się o nią upomnieć!  Cena była ogromna. Życie własne i bliskich.  Tradycyjnie 27 września spotkamy się przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, by – składając kwiaty i zapalając znicze – uczcić pamięć twórców i uczestników tych struktur konspiracyjnych. Bo wszyscy zawdzięczamy wolność ich poświęceniu.  Bądźmy razem tego dnia!  PROGRAM UROCZYSTOŚCI: 27 września 2022 rok, Poznań   godz. 10.00 – Msza Święta Akowska w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela, ul. Fredry 11 godz. 11.15 – Uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, u zbiegu ul. Wieniawskiego i al. Niepodległości

  UWAGA:

  W związku z planowanymi uroczystościami 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego 27 września br. nastąpią zmiany w organizacji ruchu. Tego dnia w godzinach 6:00-13:00 obowiązywać będzie zakaz ruchu oraz zatrzymywania się i postoju po obu stronach ulicy Wieniawskiego na odcinku od ul. Noskowskiego do pomnika Polskiego Państwa Podziemnego. Prosimy kierowców o wcześniejsze usunięcie pojazdów z miejsc objętych zakazem.

  Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o zachowanie ostrożności w rejonach uroczystości.