trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

83 lata od sowieckiej agresji na Polskę

  Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, wziął udział w obchodach 83. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku. Główne wojewódzkie obchody tej uroczystości odbyły się w dniu 17 września przed pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru w Ogrodzie Zamkowym w Poznaniu.

  Złożono wiązanki kwiatów, odmówiono modlitwę ekumeniczną i odczytano także apel poległych, a na koniec odśpiewano Hymn Sybiraków.

  - Musimy pamiętać, że wrzesień 1939 roku to nie tylko napaść hitlerowskich Niemiec na Polskę i późniejsza okupacja, którą to tutaj w Wielkopolsce odczuliśmy szczególnie drastycznie. Ale to także zdradziecka napaść Związku Radzieckiego na nasz kraj. Sowiecki agresor korzystając z tego, że Polska pochłonięta była obroną przed armią niemiecką, zajął wschodnią część Rzeczypospolitej. Przykrością napawa fakt, że po 83 latach od tamtych tragicznych wydarzeń na wschodzie Europy znowu trwa krwawa wojna – mówi Wicemarszałek Wojciech Jankowiak.

  Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru, nazywany również Pomnikiem Katyńskim, odsłonięty został 17 września 1999 roku, w 60-tą rocznice sowieckiej napaści na Polskę. Jego projektantem jest Robert Sobociński. Pomnik stoi w centrum Ogrodu Zamkowego, awersem do tylnego wejścia do Zamku Cesarskiego. Ma formę nieregularnej steli przedstawiającej ciała ludzkie wciągane do pionowej szczeliny.

   


  Galeria zdjęć: