trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

5 MLN ZŁ NA WSPARCIE DLA UKRAINY

  Samorząd województwa planuje przeznaczyć w 2023 roku 5 mln zł na wsparcie rzeczowe dla partnerów z Ukrainy, zwłaszcza z obwodu charkowskiego. Projekt uchwały w tej sprawie poparła 16 stycznia podczas zdalnego posiedzenia Komisja Strategii Rozwoju Regionalnego i Współpracy Międzynarodowej, ale ostateczna decyzja należy do całego sejmiku, który będzie obradował 30 stycznia.

  „W związku z trwającym konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy na skutek ataku wojsk Federacji Rosyjskiej, odpowiadając na prośby ze strony partnerów ukraińskich, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, chcąc wesprzeć społeczności lokalne i regionalne Ukrainy w granicach swoich zadań i kompetencji, wyraża zamiar udzielenia pomocy rzeczowej Ukrainie w roku 2023 do kwoty 5 milionów złotych” – brzmi pierwsze zdanie uzasadnienia uchwały.

  Jak wyjaśniała dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej UMWW Anna Markiewicz, listę konkretnego sprzętu, który sfinansuje wielkopolski samorząd, ma zaproponować ambasador Ukrainy, ale w uchwale wskazano, że powinny to być: środki transportu (karetki i inne pojazdy specjalistyczne); sprzęt medyczny (diagnostyczny, chirurgiczny i wyposażenie sal chirurgicznych); leki i artykuły medyczne; sprzęt prądotwórczy; urządzenia do komunikacji; łóżka polowe; materiały i sprzęt umożliwiające remonty i odbudowę infrastruktury społecznej i krytycznej; żywność; środki i artykuły osobiste pierwszej potrzeby.

  Uchwałę o udzieleniu pomocy społecznościom lokalnym i regionalnym Ukrainy przyjęło 11 z 16 samorządów województw w Polsce.

  Ponadto komisja zapoznała się ze sprawozdaniem z działalności Biura Informacyjnego Województwa Wielkopolskiego w Brukseli za 2022 rok.


  Galeria zdjęć: