trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

23 miliony złotych unijnej dotacji dla Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

  Dzisiaj, podczas spotkania online Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego i prof. dr hab. Wojciech Hora – Rektor Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu podpisali umowę na dofinansowanie unijne w wysokości 23 mln zł projektu pn. „Wzmocnienie potencjału badawczo-rozwojowego Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu poprzez współpracę z przemysłem i biznesem w ramach nowo utworzonej prototypowni”. Zarząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył na ten cel środki pochodzące z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. 


  To bardzo cenny projekt zarówno dla Uniwersytetu Artystycznego, Wielkopolski, jak i miasta Poznania – powiedział podczas spotkania Marszałek Woźniak.  - Przedsięwzięcie wpisuje się w pulę projektów ważnych dla rozwoju sfery badawczo-rozwojowej regionu. Naszą ambicją jest, by Wielkopolska była konkurencyjna i innowacyjna, a nie jest to możliwe bez silnego wsparcia wielkopolskiej nauki oraz współpracy przedsiębiorców i badaczy, czyli poprzez transfer wiedzy. Cieszę się, że zyskujemy miejsce, gdzie taki transfer będzie się dokonywał w bardzo ważnej dla Wielkopolski dziedzinie, bo w obszarze jednej z naszych inteligentnych specjalizacji, którą nazywa się „wnętrza przyszłości” – podkreślił Marszałek. Jest to cały kompleks działań gospodarczych związanych z meblarstwem i wyposażeniem wnętrz. Chcemy, by ten sektor regionalnej gospodarki konkurował z najlepszymi, a bez wsparcia naukowców z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu nie byłoby to możliwe – zaznaczył Marszałek. Równie ważny jest wymiar miejski tego projektu. Ośrodek powstanie w świetnie położonym obiekcie dawnej fabryki papieru Trefl", u zbiegu ulic Solnej i Szyperskiej. To prestiżowa lokalizacja architektoniczna, która będzie cieszyła oko wszystkich poznaniaków i wniesie ożywczy z punktu widzenia architektury miejskiej – element, który Uniwersytet, wspólnie z naszym finansowym udziałem, sprezentuje miastu – podsumował Marszałek Woźniak. 

  Profesor Wojciech Hora, rektor poznańskiej uczelni zaznaczył, że projekt zawiera się w idei tzw. Centrum cyfrowego, będącego zbiorem najnowszych technologii, niezbędnych przy projektowaniu i prototypowaniu na potrzeby współpracy z przedsiębiorcami. Genialne narzędzie przyszłości,  bez którego oferta uczelni dla przemysłu byłaby znacznie uboższa – podkreślił. Równie ważny jest także filar aktywności społecznej Uniwersytetu Artystycznego, który podjął ideę „przezroczystych murów uczelni” – otwartej pod względem dydaktycznym i warsztatowym dla dzieci i młodzieży – dodał profesor Hora.  

  Koszt całkowity projektu wynosi 40 mln zł. Prawie 75 procent kosztów, które poniesie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, pokryje unijne wsparcie z WRPO 2014+.  Uczelnia zaplanowała przebudować i rozbudować kompleks budynków dawnej fabryki papieru „Trefl” oraz zakupić niezbędny sprzęt, wyposażenie i aparaturę badawczą dla nowo utworzonej Prototypowni Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

   


  Galeria zdjęć: