Ambasador Indonezji w Wielkopolsce


6 lutego 2020 r. Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego spotkał się z Jej Ekscelencją Ambasadorem Republiki Indonezji w RP Siti Nugraha Mauludiah.

Ambasador Siti Nugraha Mauludiah przedstawiła potencjał gospodarczy swojego kraju, prosząc Marszałka, by wsparł działania na rzecz zainteresowania Indonezją przez wielkopolskich przedsiębiorców. Zaprosiła delegację wielkopolską do udziału w targach Trade Expo Indonesia (w październiku 2020) i zadeklarowała pomoc w przygotowaniu odpowiednich spotkań. Zaproponowała, by przed wyjazdem misji gospodarczej, w Poznaniu odbyło się forum biznesowe prezentujące potencjał i możliwości współpracy gospodarczej z Indonezją. Ambasador Indonezji podkreśliła również, że wśród młodzieży indonezyjskiej rośnie zainteresowanie Polską jako miejscem studiów (w Poznaniu studiuje obecnie 20 Indonezyjczyków), a władze indonezyjskie planują wysłać na studia do Polski ok. 1000 osób. Ambasador wskazała na konieczność rozwijania kontaktów polsko-indonezyjskich na poziomie społeczeństw. Podziękowała za organizowane na UAM Dni Indonezyjskie, które stanowią okazję do przybliżenia kultury tego kraju Wielkopolanom. Tegoroczna edycja tego wydarzenia będzie miała charakter szczególny, gdyż przypadnie w jubileuszowym roku 65. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Indonezją.

Marszałek Woźniak zadeklarował gotowość do wspólnych działań by zainteresować wielkopolskich przedsiębiorców rynkiem indonezyjskim, a także, podkreślając dobre relacje Samorządu Województwa Wielkopolskiego z uczelniami wyższymi, zadeklarował otwartość na przyjęcie studentów z Indonezji w Wielkopolsce.

Ambasador Indonezji i Marszałek Województwa Wielkopolskiego zgodzili się, że należy podjąć wspólne działania na rzecz rozpropagowania wiedzy o prof. Józefie Zwierzyckim, który pochodził z Wielkopolski (urodził się w Krobi, a w Gnieźnie ukończył liceum klasyczne), a w latach 1914-1938 przebywał w Indonezji (wówczas kolonii holenderskiej) dokonując szeregu badań geologicznych, określających położenie najważniejszych złóż surowców naturalnych na archipelagu.

Było to pierwsza oficjalna wizyta Ambasadora Indonezji w RP w siedzibie Samorządu Województwa Wielkopolskiego.


Galeria zdjęć:

  • Ambasador Indonezji w Wielkopolsce
  • Ambasador Indonezji w Wielkopolsce
  • Ambasador Indonezji w Wielkopolsce
pdf    drukuj    drukuj