trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Ambasador Chorwacji z wizytą u Marszałka Marka Woźniaka w przededniu przewodnictwa Chorwacji w Radzie UE

  *2 grudnia Marszałek Marek Woźniak spotkał się w siedzibie UMWW w Poznaniu z J.E. Tomislavem Vidoseviciem, Ambasadorem Republiki Chorwacji w Polsce. Ambasadorowi towarzyszył Jerzy Domicz, Konsul Honorowy Chorwacji w Poznaniu. Głównym powodem wizyty Jego Ekscelencji jest zbliżająca się wielkimi krokami pierwsza prezydencja Chorwacji w Radzie Unii Europejskiej. *

  Jak podkreślił Ambasador Vidosević będzie to wielkie wyzwanie dla jego ojczyzny, ale wierzy, że zarówno Premier Andrej Plenković, jak i cały kraj są przygotowani do tej roli. Reprezentant władz Chorwacji w Polsce chciałby wykorzystać ten historyczny moment, by pogłębić relacje bilateralne między naszymi krajami, także na poziomie regionalnym, w tym w ramach współpracy Województwa Wielkopolskiego z Żupanią Vukovarsko-Srijemską. Doskonałą do tego okazję może stanowić m.in. kolejne Forum Regionów Polski i Chorwacji, które odbędzie się prawdopodobnie w Osijeku, sąsiadującym z partnerskim regionem Wielkopolski.

  Marszałek Marek Woźniak przyznał, że prezydencja to wyzwanie, zwłaszcza dla małego kraju. Dodatkowo chorwackie przewodnictwo rozpocznie się w trudnym momencie trwających negocjacji budżetowych, a – jak wiadomo – główną rolą prezydencji jest poszukiwanie kompromisów i uzgadnianie wspólnych stanowisk. Niezaprzeczalnie jednak, mimo wszystkich trudności, to zaszczytna funkcja i okazja do promocji kraju.

  Ambasador Vidosević zapewnił, że Chorwacja będzie się starała znacząco zaangażować i wykorzystać szansę płynącą ze swojego przewodnictwa. Ambasada będzie w związku z tym aktywna w całej Polsce, we wszystkich regionach, także dzięki współpracy z konsulami honorowymi. W przypadku Wielkopolski w pierwszym półroczu zrealizowane zostaną prawdopodobnie dwa projekty: Festiwal Kina Chorwackiego oraz występ chorwackiego zespołu muzycznego wykonującego tzw. klapę (w ramach partnerskiej współpracy Gminy Łubowo z Miastem Nin).

  Marszałek Marek Woźniak zapewnił, że nasz region jest gotowy do współpracy, przede wszystkim w ramach przedsięwzięć angażujących Żupanię Vukovarsko-Srijemską. Już teraz wiemy, że wielkopolskie doświadczenia w zakresie zarządzania funduszami europejskimi były bardzo użyteczne dla naszych partnerów. Będziemy kontynuować tę wymianę w nowej perspektywie finansowej zwłaszcza w obszarze infrastruktury transportowej, w tym kolejowej.

  Na zakończenie spotkania Ambasador Chorwacji wyraził nadzieję, że Marszałek Województwa Wielkopolskiego będzie mógł uczestniczyć w kolejnym Forum Regionów Polski i Chorwacji. W odpowiedzi Marszałek Marek Woźniak zapewnił, że będzie traktował to wydarzenie priorytetowo. Jednocześnie na ręce Ambasadora Vidosevicia złożył życzenia powodzenia i sukcesu dla Chorwacji w przeprowadzeniu europejskiej prezydencji.

  Fot. UMWW


  Galeria zdjęć: