trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Marszałek Woźniak: „Spełniło się marzenie Maestry Agnieszki Duczmal”

   

  *„Ta umowa to wspólne podjęcie odpowiedzialności za przyszłość Orkiestry i uznanie marki Amadeusa nie tylko tej regionalnej, ale również narodowej” - mówił dziś Marszałek Marek Woźniak podczas podpisania umowy pomiędzy Województwem Wielkopolskim, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskim Radiem S.A. w sprawie współprowadzenia Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus. Marszałek Woźniak przypomniał, że od 4 lat Orkiestra funkcjonuje jako instytucja kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Polskiego Radia S.A., a Samorząd Województwa wspiera ją finansowo, przekazując rocznie 1,6 mln zł na jej funkcjonowanie. Dzięki decyzji z 2014 roku o zapewnieniu systemowego wsparcia Amadeusowi przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, sytuacja finansowa Orkiestry jest obecnie stabilna.*

  W myśl podpisanej dzisiaj przez Marszałka Marka Woźniaka oraz Wandę Zwinogrodzką - podsekretarz stanu w MKiDN i Mariusza Staniszewskiego - reprezentującego Polskie Radio umowy, Województwo Wielkopolskie wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskim Radiem S.A. prowadzić będą jako wspólną, samorządową instytucję kultury pn. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus. Największe wsparcie finansowe w wysokości 1,6 mln zł rocznie - w postaci dotacji podmiotowej na działalność bieżącą Orkiestry - zapewnia Województwo Wielkopolskie. Ministerialna roczna dotacja to 0,5 mln zł. Polskie Radio przekazywać będzie Orkiestrze 0,9 mln zł rocznie.
  Wiceminister Zwinogrodzka podkreśliła, że podpisanie umowy wpisuje się w rok jubileuszowy 50 – lecia działalności Orkiestry i jest okazją do podsumowania jej imponującego dorobku. „Orkiestra Amadeus to dzieło życia Maestry Agnieszki Duczmal, ale to także dzieło zbiorowe i wszyscy jej współtwórcy zasługują na wielkie uznanie” – powiedziała. „Chcemy promować kulturę wysokiej jakości, a twórczość Pani Dyrektor Duczmal zapewnia taką jakość” – dodał Mariusz Staniszewski z Polskiego Radia.
  Puentując dzisiejsze wydarzenie Agnieszka Duczmal podkreśliła, że kamieniami milowymi Orkiestry byli ludzie, którzy pomagali jej w przetrwaniu, wspominając przy tej okazji deklarację Marszałka Woźniaka sprzed lat o zapewnieniu Orkiestrze wsparcia. „To, co dzisiaj się dokonuje, to kolejny kamień milowy 50 lat działalności Amadeusa. Cieszymy się, że nasze artystyczne działania spotykają się z ludźmi, którzy te działania wspierają. To jeden z najszczęśliwszych dni w moim życiu” – mówiła Maestra Duczmal.

  Przypomnijmy, że z inicjatywy Marszałka Marka Woźniaka w 2014 r. doszło do podpisania umowy i podjęcia przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego uchwały, w myśl której Orkiestra Amadeus funkcjonowała do dziś jako wspólna instytucji kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Polskiego Radia S.A. Samorząd Województwa zobowiązał się wówczas do przekazywania instytucji rocznie nie mniej niż 900 tys. zł i kwotę taką przekazał już w pierwszym roku jej funkcjonowania. W roku 2015 dotacja ta wzrosła do 1,6 mln zł. Ponadto Samorząd Województwa wspiera Orkiestrę dotacjami celowymi, które - od początku funkcjonowania jej jako samorządowej instytucji kultury - łącznie wyniosły blisko 251 tys. zł. Przekazuje także środki na zakup nowych instrumentów. Warto zaznaczyć, że w tym roku Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczy 150 mln zł na kulturę.


  Galeria zdjęć: