trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Piątka warta zachodu

    O wykorzystaniu funduszy unijnych w obecnej perspektywie czasowej i nowej na lata 2014-2020 debatowali marszałkowie, zaproszeni goście i niezależni eksperci, podczas I Forum Funduszy Europejskich Polski Zachodniej. Województwa zaprezentowały swoje najciekawsze projekty unijne. W wydarzeniu, które odbyło się  22 listopada br. w Gorzowie Wielkopolskim udział wziął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. 

    Forum poprzedziła konferencja prasowa marszałków województw, którzy pracują nad wspólną strategią Polski Zachodniej. Marszałek Marek Woźniak zapewnił, że znalazł pomysł na wspólną przyszłość i wzmocnienie zachodnich regionów. - Chcemy uniknąć błędów dotyczących programowania strategicznego. Korzystając z funduszy mamy świadomość, jak duży mamy wpływ na to, co dzieje się w regionie. Wzięliśmy na siebie tę odpowiedzialność i mamy dobre doświadczenia - powiedział Marszałek. - To jest spory kapitał, na którym powinniśmy budować postulaty na nowy okres programowania. Chcemy zapewnić sobie wspólną, lepszą przyszłość – dodał.

    Uczestnicy Forum rozmawiali o wykorzystaniu środków wspólnotowych w ramach perspektywy 2007-2013, a także o Polityce Spójności na lata 2014-2020 w strategii Europa 2020. Na debatę przyjechał m.in. przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej Sekcji Programów Polskich Komisji Europejskiej, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że programy regionalne są znacznie lepiej realizowane niż programy krajowe. Zaznaczył, że w nowej perspektywie 50 proc. środków trafi właśnie do regionów, a promowane będą te projekty, w których następuje transfer wiedzy, nowoczesnych technologii oraz projekty związane z energią odnawialną. W roli ekspertów wystąpili: prof. Jacek Szlachta ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz prof. Janusz Zaleski z Politechniki Wrocławskiej.  

    Podczas wydarzenia prezentowane były także przykłady dobrych praktyk realizowanych w ramach Funduszy Europejskich w województwach Polski Zachodniej. Województwo Wielkopolskie zaprezentowało swój największy dotąd, realizowany ze środków UE projekt pn. Zakup taboru kolejowego dla regionalnych pasażerskich przewozów kolejowych (prezentacja projektu w załączniku). Całkowita wartość inwestycji to 470 105 210,86 PLN. Projekt finansowany jest z EFRR oraz budżetu państwa i Województwa Wielkopolskiego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013. Dzięki realizacji projektu Wielkopolska wzbogaci się o 22 nowoczesne pociągi (elektryczne zespoły trakcyjne), które zapewnią w najbliższym czasie nową jakość usług transportowych w regionie.