trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

  Podczas poniedziałkowej gali poznaliśmy laureatów IV edycji Konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski”. Zwycięzców -  firmę Solaris Bus & Coach S.A. wraz z Instytutem Silników Spalinowych i Transportu Politechniki Poznańskiej oraz spółkę Internetowykantor.pl - uhonorowali Marszałek Marek Woźniak i Wicemarszałek Leszek Wojtasiak oraz  gość specjalny gali Grzegorz Schetyna – Marszałek Sejmu RP. 

  Celem konkursu jest wyróżnienie firm – liderów innowacji. Ta inicjatywa służy również aktywizowaniu transferu technologii pomiędzy sferą nauki a gospodarką i budowaniu przekonania o korzyściach płynących z zacieśniania współpracy ze sferą badawczą.

  Podczas gali Marszałek Woźniak z uznaniem odniósł się do przedsiębiorców i instytucji badawczych, które - podobnie jak Samorząd Województwa  Wielkopolskiego - stawiają na innowacyjność. Wspomniał o przyjętej w styczniu tego roku Regionalnej Strategii Innowacji dla Wielkopolski do 2020 roku i podkreślił, że nie tylko naszą rolą, ale i priorytetem  jest wspieranie transferu wiedzy pomiędzy nauką a biznesem.

  Marszałek Sejmu RP, który był gościem honorowym gali przyznał, że inspirował się konkursem organizowanym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w kontekście powołanej przez Niego sejmowej komisji ds. innowacji i nowoczesnej gospodarki.

  Podczas spotkania głos zabrali też Wicemarszałek Leszek Wojtasiak i Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, a także Laureaci.  W tym roku do konkursu zgłosiły się firmy z wielu różnych dziedzin gospodarki, między innymi z branży teleinformatycznej, motoryzacyjnej, medycznej, chemicznej, edukacyjnej, meblarskiej czy spożywczej, które w swojej działalności kładą duży nacisk na rozwój i współpracę ze środowiskiem naukowym, aby swoje produkty lub usługi oferować na najwyższym poziomie. Dominowały jednak rozwiązania oparte na Internecie (tzw. e-usługi);

  Nagrody „i-Wielkopolska” przyznawane są w dwóch kategoriach:
  INNOWACYJNA INWENCJA - będąca promocją współpracy pomiędzy przedsiębiorcą a instytucją naukową poprzez zastosowanie innowacyjnych rozwiązań kończących się wdrożeniem pomysłu w życie i stworzeniem innowacyjnego produktu, usługi lub procesu. Nagradzane są obie strony projektu - podmiot badawczy oraz przedsiębiorca. Nominowanymi w tej kategorii byli:
  • Fundacja Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego wraz z Wydziałem Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej za projekt „Opracowanie i przygotowanie prototypów nowych implantów stomatologicznych”,
  firma Solaris Bus & Coach S.A. wraz z Instytutem Silników Spalinowych i Transportu Politechniki Poznańskiej za projekt „Niskoemisyjny, energooszczędny, autobus miejski z szeregowym napędem hybrydowym”,
  • firma STER Sp. z o.o. z Instytutem Technologii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej za projekt „Robotyzacja prac tapicerskich elementów foteli środków komunikacji miejskiej”,

  druga kategoria to MIKRO PRZYSZŁOŚCI - będąca promocją przedsiębiorstw, które wprowadziły na rynek nowatorskie produkty, nowoczesne procedury lub usługi funkcjonujące na rynku nie dłużej niż 24 miesiące przed rozpoczęciem konkursu.
  Nominowani w tej kategorii to:
  • IC SOLUTIONS Sp. z o.o., projekt „Rozpoznawanie mowy ludzkiej”,
  Internetowykantor.pl sp. jawna, projekt „Internetowykantor.pl – platforma wymiany walut online”,
  • Onlinetools.pl Piotr Marcinkiewicz, projekt „Wirtualny Specjalista – Chatterboot”.

  Nominacji dokonała Kapituła Konkursu, którą  stanowią przedstawiciele władz regionalnych, biznesu i nauki z Wielkopolski.

  Nagrodą dla laureatów konkursu, oprócz gratyfikacji finansowej (50 000 zł dla firmy w kategorii „Mikro Przyszłości” oraz 100 000 zł dla instytucji badawczej i 50 000 zł dla przedsiębiorcy w kategorii „Innowacyjna Inwencja”) jest pakiet promocyjny obejmujący sfinansowanie udziału w targach w krajach Unii Europejskiej, udział w misji gospodarczej organizowanej przez Samorząd Województwa, publikacja oraz prezentacja na antenie TVP Poznań w cyklu magazynów „Innowacyjni w Wielkopolsce”.

  Przypomnijmy, że wśród laureatów poprzednich edycji konkursu znalazły się takie firmy jak - Solaris Bus&Coach S.A. z Instytutem Maszyn Roboczych i Pojazdów Samochodowych  oraz Centrum Badań DNA Sp. z o.o.(2007 rok), firma PAULA z Katedrą Biotechnologii i Mikrobiologii Uniwersytetu Przyrodniczego oraz przedsiębiorstwo VET - LAB BRUDZEW (2008 rok) a także Vox Industrie SA wraz z dr. Dawidem Wienerem i Firma Itiner w 2009 roku.

  Po raz kolejny wydarzenie ze studia TVP Poznań było transmitowane w paśmie lokalnym TVP INFO.