trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

79. rocznica zakończenia walk o Poznań

    23 lutego to bardzo ważna data w dziejach Poznania i Wielkopolski – właśnie wtedy zakończyła się trwająca ponad 5 lat niemiecka okupacja. Na poznańskiej Cytadeli uczczono kolejną rocznicę zakończenia walk o Poznań. W obchody rocznicy włączył się tradycyjnie Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

    Główne uroczystości odbyły się na górnym tarasie Cytadeli, w związku z toczącą się wojną w Ukrainie – nie pod pomnikiem Żołnierzy Radzieckich, a pod Dzwonem Pokoju. Zorganizowanie ceremonii w tym miejscu miało wymiar symboliczny.

    Po uroczystościach pod Dzwonem Pokoju w imieniu poznaniaków kwiaty pod pomnikami Cytadelowców i Żołnierzy Alianckich złożył m.in. Mariusz Wiśniewski, Zastępca Prezydenta Poznania. W obchodach uczestniczyli także przedstawiciele parlamentarzystów, władz samorządowych i wojewódzkich oraz środowisk kombatanckich.

    Bitwa o Poznań trwała miesiąc i zakończyła się rankiem 23 lutego 1945 roku, kiedy po 5-dniowym oblężeniu poddało się wojsko broniące Cytadelę. W wyniku walk poległo niemal 6 tys. żołnierzy radzieckich oraz 2-3 tysiące z armii niemieckiej. Straty po stronie polskiej to ok. 700 ofiar.


    Galeria zdjęć: