trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Z głowy prababci – czepki, kopki, klapice

  Kultura ludowa skrywa wiele tajemnic, wciąż wartych odkrycia. Okazją do poznania sekretów dawnych kobiecych strojów ludowych będą wydarzenia towarzyszące promocji katalogu wystawy „Z głowy prababci – czepki, kopki, klapice”.
  Spotkania odbędą się w dniach 7 i 8 listopada 2020 w Muzeum Okręgowym w Lesznie, dawnej synagodze, przy ul. G. Narutowicza 31.
  Każdy kto weźmie udział w wydarzeniach otrzyma bezpłatny egzemplarz katalogu.

  8.11.2020 (niedziela) godz. 16.00 – wstęp wolny

  • „Czepki, kopki, klapice” – prezentacja katalogu (Ewa Tomaszewska)
  • „Tańce i przyśpiewki biskupiańskie” (Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic)
  • „Biskupiańskie nakrycia głowy” – prelekcja (Beata Kabała)

  Katalog
  Katalog "Z głowy prababci czepki, kopki, klapice..." prezentuje 120 ludowych tiulowych czepców ze zbiorów etnograficznych Muzeum Okręgowego w Lesznie. Zawiera fotografie obiektów wraz z opisami, jak również archiwalne wizerunki kobiet w strojach ludowych. Przedmowa i tekst poświęcony kolekcji zostały przetłumaczone na język angielski i niemiecki. Ponadto w katalogu znaleźć można słownik z rysunkowymi ilustracjami, mapka miejscowości, z których pochodzą prezentowane muzealia oraz wzornik haftów z kilkudziesięciu nakryć głowy. Kolorowa publikacja jest formatu A4 i liczy 230 stron.

  Zasady bezpieczeństwa
  Podczas wydarzeń przestrzegane będą aktualne zasady bezpieczeństwa. W związku z narastającym zagrożeniem epidemicznym organizatorzy zastrzegają sobie jednak prawo do przeniesienia wydarzenia w przestrzeń online. Szczegółowe informacje na muzealnym profilu Facebook i stronie www.muzeum.leszno.pl.

  Informacje o patronach i dofinansowaniu
  Patronat honorowy nad wystawą i publikacją objęli: Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Narodowy Instytut Dziedzictwa Narodowego i Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Rolę patronów medialnych przedsięwzięcia pełnią: TVP Kultura, Kultura u Podstaw, Radio Poznań, Radio Eska, Radio Elka, Głos Regionu, gazeta ABC, gazeta Leszczyniak. Katalog "Z głowy prababci czepki, kopki, klapice..." dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2019 roku o grach hazardowych.

  Termin:
  7-8 listopada 2020
  Lokalizacja:
  Leszno
  Organizator:
  Muzeum Okręgowe w Lesznie
   

  Galeria zdjęć: