Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich o „Wielkopolski Bat”


Wydarzenie pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego

Wyjątkowe święto tańca polskiego

19 i 20 października tradycyjnie we Wronkach odbędzie się Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich o „Wielkopolski Bat”. Impreza cieszy się tak dużą popularnością wśród par tanecznych z całej Polski, że w tegorocznej edycji udział weźmie rekordowa liczba tancerzy. Zapowiada się niezwykłe widowisko artystyczne, oparte na polskich tradycjach tanecznych.

Turnieje tańców polskich to ciesząca się coraz większym uznaniem, wśród polskich ośrodków tanecznych, forma popularyzacji polskich tańców narodowych. Pary, biorące udział w turnieju rywalizują na parkiecie, w formie zbliżonej do turniejów tańca towarzyskiego. Występują w strojach wizytowych, prezentują towarzyską formę tańca i oceniani są przez komisję sędziowską. Przedmiotem rywalizacji są jednak polskie tańce narodowe – krakowiak, oberek, kujawiak czy mazur a w młodszych kategoriach także polka.

Wroniecki turniej po raz szósty odbędzie się w Hali Sportowej Szkoły Podstawowej nr 3. Miejsce to jednak, zupełnie nie będzie przypominało miejsca sportowych rozgrywek. Przeciwnie pozwoli parom i wszystkim przybyłym gościom poczuć się jak na prawdziwej sali tanecznej, podczas wyjątkowo ważnego balu. Zmagania rozpoczną się w sobotę 19 października o godz. 10:00. Spośród blisko 250 tancerzy, 5 osobowa komisja pod wodzą sędziego głównego – Norberta Późniewskiego z Warszawy, wybierze w 7 kategoriach wiekowych i kilku klasach tanecznych, po 6 par, które zakwalifikują się do ścisłych finałów konkursu. Uroczystym polonezem, wykonaniu wszystkich uczestników turnieju o godz. 17:00 rozpocznie się Gala finałowa. To wtedy podziwiać będziemy mogli najlepszych tancerzy w danych kategoriach wiekowych, którzy dzielnie walczyć będą o nagrodę główną tj. Wielkopolski Bat. Emocji z pewnością nie zabraknie. W ramach turnieju odbędzie się również niezwykle ważna rywalizacja. Tancerze zaprezentują na parkiecie tańce regionalne, pochodzące z regionu szamotulskiego takie jak: Gołąbek, Marynia, Rajlender, Przodek, Poniewierany czy Wiwat. Organizatorom, tj. Wronieckiego Stowarzyszeniu Kultury oraz Wronieckiemu Ośrodkowi Kultury zależy bowiem z jednej strony na popularyzowaniu polskich narodowych tradycji tanecznych z drugiej jednak strony, wyjątkową wagę przywiązują do troski o lokalne dziedzictwo. Niedziela to czas na ostatnie finały w kategorii taniec regionalny i ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz gospodarz wydarzenia – Burmistrz Miasta i Gminy Wronki. Projekt współfinansowany jest ze środków Miasta i Gminy Wronki.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Przyjdź i podziwiaj polskie tańce na najwyższym poziomie.

Termin:
2019.10.19 - 20
Lokalizacja:
Hala Sportowa Szkoły Podstawowej nr 3 we Wronkach
Organizator:
Wronieckie Stowarzyszenie Kultury oraz Wroniecki Ośrodek Kultury
 

Galeria zdjęć:

  • Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich o „Wielkopolski Bat”
pdf    drukuj    drukuj