trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

105. rocznica podpisania rozejmu w Trewirze

  Z okazji 105. rocznicy podpisania rozejmu w Trewirze kończącego Powstanie Wielkopolskie, w Poznaniu, na Skwerze Marszałka Ferdynanda Focha odbyła się tradycyjna uroczystość. Do uczczenia tego wydarzenia włączył się tradycyjnie Samorząd Województwa Wielkopolskiego. 

  Rozejm w Trewirze z 16 lutego 1919 roku był pierwszym uznaniem żądań Polaków w sprawie przyłączenia Wielkopolski do Rzeczypospolitej. Podczas tworzenia dokumentu, istotną rolę odegrał Marszałek Ferdynand Foch, który miał znaczący udział w nadaniu Powstaniu Wielkopolskiemu wymiaru międzynarodowego, będącego czymś więcej, niż niepodległościowym zrywem.

  Z okazji  105. rocznicy tych wydarzeń, w piątek 9 lutego, na skwerze marszałka Ferdynanda Focha na poznańskim Łazarzu o historii przypominali m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, a także Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. 

  Rozejm w Trewirze miał zakończyć agresywne działania pomiędzy Polakami a Niemcami. Pomimo formalnej deklaracji, walki toczyły się jednak do czerwca, a ostatecznie położył im kres traktat wersalski.

   


  Galeria zdjęć: