trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

100-lecie MTP z udziałem Wicemarszałka Wojciecha Jankowiaka

    28 maja, dokładnie sto lat po rozpoczęciu pierwszego w historii Targu Poznańskiego, odbyła się uroczystość z okazji 100-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich – spółki, której współwłaścicielem jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
    Uroczystość zorganizowana została w Sali Ziemi MTP, a Samorząd Województwa reprezentował wicemarszałek Wojciech Jankowiak. Wicemarszałek podkreślił ogromne znaczenie poznańskich targów dla rozwoju i innowacyjności polskiej gospodarki. – Nie sposób wyobrazić sobie dzisiejszego Poznania bez targów. Są one miejscem największych imprez targowych, konferencji, koncertów gwiazd, a przy tym najbardziej rozpoznawalną marką targów w Polsce. Targi Poznańskie kreują i obsługują najbardziej wpływowe i najciekawsze wydarzenia w wybranych branżach i tematach w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Takie, na które chcą przyjeżdżać decydenci i uczestnicy. Takie, które się pamięta przez cały rok – mówił Wojciech Jankowiak.
    Tradycje organizowania nowoczesnych targów w Poznaniu sięga już połowy XIX wieku. A w 1911 roku zorganizowana została słynna Wschodnioniemiecka Wystawa Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa. Dzięki tym wydarzeniom Wielkopolanie mieli doświadczenie i opinię dobrych organizatorów, które mogły zaprocentować po zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim. Historia MTP liczy się bowiem od I Targu Poznańskiego, przygotowanej z rozmachem wystawy krajowej, która odbywała się w dniach 28 maja – 5 czerwca 1921 roku. A bezsprzecznie najważniejszym wydarzeniem targowym w Poznaniu w okresie międzywojennym była olbrzymia Powszechna Wystawa Krajowa, która odbywała się od maja do września 1929 roku. 
    Międzynarodowe Tragi Poznańskie przez lata były „polskim oknem na świat” i kojarzyły się głównie z organizacją targów, ale dzisiejsze spektrum ich działalności jest o wiele szersze. Poza uznanymi w świecie biznesowymi imprezami targowymi organizują bowiem kongresy, konferencje, wydarzenia kulturalne, sportowe, w tym megaeventy, które rocznie przyciągają ponad 1 mln gości z całego świata. To co wyróżnia MTP to ranga, zasięg i jakość organizowanych wydarzeń. 


    Galeria zdjęć: