trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Pierwszy wielkopolski Elf przyjechał na próby eksploatacyjne i technologiczne

     Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu (UMWW) zakupił 22 nowoczesne pociągi Elf. Terminy dostaw przewidziane są na lata 2012-2014. 8 sztuk  dotrze do Wielkopolski w tym roku, 12 sztuk w 2013 roku, a 2 pojazdy w 2014 r. Dostawa pierwszego odbyła się 8 sierpnia 2012 roku. Odbioru Elfa od producenta (PESA Bydgoszcz) na Dworcu Letnim w Poznaniu, po sprawdzeniu zgodności z zamówieniem przez Departament Transportu, dokonał  Wicemarszałek Wojciech Jankowiak. Wicemarszałek z kolei przekazał ten pojazd Kolejom Wielkopolskim do prób technologicznych oraz szkoleń maszynistów i serwisu.

    Następne pojazdy ELF w roku 2012 dostarczone będą z końcem września. Po zakończeniu prób technologicznych, szkoleń maszynistów i serwisu pod koniec października, pojazdy użytkowane przez Koleje Wielkopolskie rozpoczną przewozy podróżnych, tzn. zostaną przekazane do jazd indywidualnych na dodatkowych, zamówionych trasach. Czas ten jest niezbędny do pełnego przejęcia i regularnego wykorzystania Elfów na linii Kutno - Poznań – Zbąszynek. Nastąpi to po rozpoczęciu działalności przewozowej na tym szlaku przez Koleje Wielkopolskie w miejsce dotychczasowego podmiotu, tj. Przewozów Regionalnych. Stanie się to wraz z nowym rozkładem jazdy w grudniu 2012 roku.

    Zamówione pojazdy posiadają klimatyzację, są w pełni monitorowane i mogą osiągać szybkość ok. 160 km/godz. Elfy gwarantują 204 miejsca siedzące, a łącznie ze stojącymi będzie 450 miejsc dla podróżnych. Pojazdy posiadać będą dwie toalety, z czego jedną przystosowaną dla osób niepełnosprawnych, w tym także poruszających się na wózkach inwalidzkich. Nie zabraknie tempomatu i biletomatu.