trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wielkopolska to Europejski Region Aktywnych Ludzi!

  Szanowni Państwo, a właściwie Drodzy Wielkopolanie.

  Ćwierćwiecze Samorządu Województwa Wielkopolskiego prosi się o podsumowanie. Tym bardziej, że w tym roku świętujemy nasze polskie i wielkopolskie 20- lecie w Unii Europejskiej.  Tym razem jednak nie będzie to podsumowanie w liczbach, nie w twardych wskaźnikach ekonomiczno-gospodarczych czy ratingach finansowych, ale w próbie dostrzeżenia… różnicy. Znaczącej różnicy między Wielkopolską 1998 roku a Wielkopolską dziś, do czego każdego z Państwa zachęcam! Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego

  Jedni nazywają to skokiem cywilizacyjnym, inni zmianą na lepsze, po prostu. 

  Wystarczy rozejrzeć się dookoła, by zobaczyć, że zmieniliśmy się nie do poznania. Wielkopolska wypiękniała!

  Powinniśmy być dumni – dumni z naszej wspólnoty i z siebie, bo Wielkopolska to MY! 

  Ja jestem i lubię powtarzać, że razem tworzymy EUROPEJSKI REGION AKTYWNYCH LUDZI.  

  Nasze województwo to zdecydowanie więcej niż konkretny obszar i jego mieszkańcy. 

   To suma naszych aspiracji, potrzeb i decyzji, ale też celów.  Wspólnej strategii rozwoju, którą przyjęliśmy i którą konsekwentnie realizujemy. Nade wszystko jednak to suma naszych działań z myślą o tym, by żyło nam się dobrze. 
  Nie tylko tu i teraz, ale także kolejnym pokoleniom Wielkopolanek i Wielkopolan. To nasze przywiązanie do pracy i wartości. I wiara w siłę sprawczości. 

  Życzę nam wszystkim, byśmy mogli nadal samodzielnie realizować te działania, które uważamy za najważniejsze, bo sami najlepiej wiemy, czego chcemy. 

  Byśmy czuli się spełnieni, wolni i bezpieczni. 

  Byśmy mogli swobodnie rozwijać nowoczesną gospodarkę, mądrą edukację i czystą, zieloną przestrzeń w duchu wspólnoty i solidarności. Tej regionalnej, europejskiej, ale i globalnej. Byśmy nadal wspólnie czynili dobro. Jesteśmy na dobrej drodze!

  Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego od 2005 roku.


   TRANSPORT

  Koleje Wielkopolskie, spółka powołana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, od 2011 roku przewiozła ponad 100 mln pasażerów! Tylko w ubiegłym roku pociągami naszej spółki podróżowało ich blisko 17 mln. To najlepszy wynik od początku działalności Kolei Wielkopolskich. Coraz więcej z nas wybiera dojazd pociągiem do pracy lub szkoły ekologicznym transportem, pozostawiając swoje samochody w domach. Unikamy w ten sposób zakorkowanych dróg, oszczędzając czas i środowisko. Z roku na rok zwiększa się liczba uruchamianych pociągów - obecnie to niemal 400 dziennie. Na ich trasach znajduje się 250 miejscowości naszego regionu. Wielkopolska stawia na kolej, dlatego tylko w tym roku Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczy 350 mln zł na dofinansowanie kolejowych przewozów pasażerskich.

  - Zainwestowaliśmy w bardzo drogi, nowoczesny tabor, choć oczywiście wciąż chcemy mieć go więcej.  Będziemy kontynuować te zakupy. Poważnie też myślimy o napędzie wodorowym, który musi w przyszłości zastąpić diesle. Inwestycje w transport zbiorowy i jakość powietrza to nasze cele – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

  Wielkopolska nie mogłaby być regionem aktywnych ludzi, gdyby nie budowa oraz modernizacja dróg wojewódzkich, które wykorzystywane są do tranzytu przez nasz region. Liczą one 2,7 tys. km. Dzięki finansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz funduszom Unii Europejskiej, w ostatnich latach udało się nam przeprowadzić wiele inwestycji ułatwiających życie mieszkańcom i przedsiębiorcom. To m.in. budowa obwodnicy Gostynia, której powstanie kosztowało blisko 140 mln zł, to obwodnica Wronek o długości ponad 5 km czy nowy most w Rogalinku. Tylko w tym roku Samorząd Województwa Wielkopolskiego na inwestycje drogowe przeznaczy 511,2 mln zł. Są to wydatki związane z budową obwodnic Rogoźna, Kościana i Szamotuł.

  Wielkopolska, zawsze po drodze!


  ZDROWIE

  Powstanie nowego szpitala dziecięcego - Wielkopolskiego Centrum Pediatrii, było od lat naszym marzeniem. Udało się je zrealizować w 2022 r. To dziś jeden z najnowocześniejszych i największych szpitali pediatrycznych w Polsce i pierwszy, po kilku dekadach, publiczny obiekt szpitalny w Poznaniu wybudowany od podstaw. Obiekt z 354 łóżkami dla dzieci, dziewięcioma oddziałami i kilkunastoma poradniami specjalistycznymi, pomyślany jest w taki sposób, by miejsce w nim znaleźli nie tylko mali pacjenci, ale i ich opiekunowie. Wybudowanie nowoczesnej lecznicy kosztowało prawie 460 mln zł, ale dla małych Wielkopolan warto było wydać każdą złotówkę!  

  - To najważniejsza inwestycja w historii Samorządu Województwa Wielkopolskiego. To jest naprawdę nowoczesny szpital z absolutnie całą infrastrukturą diagnostyczno-terapeutyczną niezbędną do zaopatrzenia małych Wielkopolan we wszystko, co jest im potrzebne w procesie leczenia. Oddziały łóżkowe są o najwyższym w Polsce standardzie, z pokojami jednoosobowymi, zarówno dla pacjenta, jak i rodziców towarzyszących swoim pociechom w procesie leczenia – podkreśla Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

  Samorządowi Województwa Wielkopolskiego podlega blisko 20 jednostek ochrony zdrowia, w tym szpitale wojewódzkie w Poznaniu, Kaliszu, Koninie i Lesznie. To także bardzo specjalistyczne szpitale, takie jak Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu ze swoimi filiami w regionie czy Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów. Jednym z kluczowych zadań naszego samorządu jest odwrócenie niekorzystnego trendu wzrostu zachorowalności na nowotwory, a także inwestycje w najbardziej zaawansowany technologicznie sprzęt, taki jak roboty da Vinci oraz zrobotyzowane akceleratory CyberKnife. 

  Nie zapominamy też o parach, które mają problemy z płodnością. W 2020 r. zainicjowaliśmy program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą in vitro. Dzięki niemu do końca 2023 roku urodziło się 265 dzieci. 

  Wielkopolska, na zdrowie!


  TURYSTYKA

  Przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda… W Wielkopolsce rzeczywiście szkoda tracić swój cenny czas na przesiadywanie w domu. Ruszamy więc z nurtem przygody głęboko w nasz region. Nie mamy tu gór, nie mamy morza, a mimo to Wielkopolska ma ogromny potencjał turystyczny.  Mamy za to bogate w zabytki miasta, stare zamki, klimatyczne pałace i dwory, świątynie z wielowiekową historią oraz czyste jeziora. Właśnie przygody z wodą stają się coraz większą atrakcją. A to dzięki Wielkiej Pętli Wielkopolski, czyli najdłuższemu znakowanemu szlakowi turystyki wodnej w Polsce. Liczy on 688 km, obejmując rzeki Wartę i Noteć, ciąg malowniczych jezior od Gopła aż po jeziora Ślesińskie i Mikorzyńskie oraz żeglowne kanały: Ślesiński i Górnonotecki. To właśnie na ten projekt udało się zdobyć prawie 3,5 mln zł dofinansowania ze środków unijnych. 

  - Dzięki wykorzystaniu funduszy z UE udała się w sposób w pełni profesjonalny promocja tego produktu. Dlatego cieszę się, że ta konsekwentna praca przynosi owoce – tłumaczy Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

  A kiedy zejdziemy na ląd, możemy ruszyć Szlakiem Piastowskim – najstarszym i jednym z najbardziej znanych szlaków turystyki kulturowej w naszym kraju. Łączy on kilkadziesiąt obiektów – muzeów, grodów, kościołów i stanowisk archeologicznych, ukazując ciekawą narrację o początkach państwa polskiego na terenie Wielkopolski i województwa kujawsko-pomorskiego. Rozwój szlaku jest możliwy dzięki staraniom Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej, która na jego rozwój otrzymała 4,5 mln ze środków unijnych i 1,2 mln zł dotacji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

  Ci, których historia nie pasjonuje mogą wybrać obcowanie z przyrodą. Najlepiej w jednym z 14  parków krajobrazowych w Wielkopolsce, zarządzanymi przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, który regularnie organizuje dla Wielkopolan wyprawy „Na manowce”. Dzięki profesjonalnym przewodnikom wychodzimy poza szlaki, udajemy się w miejsca niedostępne, pełne tajemnic, by wspólnie przeżywać emocje związane z poznawaniem przyrody i kultury.

  Wielkopolska, przygoda!


  KULTURA

  23 muzea, teatry, a nawet parowozownia i… orkiestra! Tyloma instytucjami kultury zarządza w naszym regionie Samorząd Województwa Wielkopolskiego. To najważniejsze teatry – w Poznaniu (Teatr Nowy), Kaliszu (Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego) i Gnieźnie (Teatr im. A. Fredry), które swoje spektakle z powodzeniem prezentują na festiwalach w Polsce i Europie. To także Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki oraz Polski Teatr Tańca.

  - Wielkopolska kultura pozostaje dla nas niezmiennie ważnym obszarem, zarówno jako źródło inspiracji, jak i w wymiarze inwestycji w jakość naszego życia. Jako Samorząd Województwa od ćwierćwiecza konsekwentnie wspieramy nie tylko nasze instytucje kultury, ale realizujemy programy, z których korzystają samorządy gminne i powiatowe, a także sami twórcy – mówi Marek Woźniak, Marszałek województwa Wielkopolskiego.

  Ale kultura to nie tylko instytucje, to przede wszystkim człowiek, artysta, aktywista... Samorząd Województwa Wielkopolskiego od 2003 r. przyznaje nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W tym gronie znalazły się takie osoby jak Krystyna Feldman, Małgorzata Musierowicz, Krzysztof „Grabaż” Grabowski. Przyznawane są również Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.

  Od wielu lat inwestujemy też w infrastrukturę kulturalną. Dzięki temu swoją wymarzoną siedzibę ma Polski Teatr Tańca w Poznaniu. Jej budowa kosztowała 21 mln zł, z czego ponad 8 pochodziło z unijnego dofinansowania, a blisko 13 mln przeznaczyliśmy na ten cel jako Samorząd Województwa. Z kolei ponad 40 mln zł kosztowała modernizacja Teatru Wielkiego. Dzięki niemu stał się on pierwszą sceną operową w Europie, która posiada najnowocześniejszy system dźwięku przestrzennego. Ale inwestujemy nie tylko w stolicy regionu. W 2021 r. zakończyła się przebudowa i rozbudowa Centrum Kultury i Sztuki w Koninie DK OSKARD, a pod koniec 2023 r. po gruntownym remoncie otwarto dla zwiedzających Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej.  

  Nie zapominamy również o wsparciu dla instytucji, które do nas nie należą. Już po raz czwarty przeznaczymy pieniądze na realizację programu „Kulisy kultury”, który służy poprawie warunków funkcjonowania domów, ośrodków i centrów kultury, znajdujących się w całej Wielkopolsce. Do tej pory na realizację 32 projektów inwestycyjnych i 102 remontowych rozdysponowaliśmy 9 milionów zł. Ale na wsparcie mogą liczyć nie tylko instytucje i samorządy, ale także organizacje pozarządowe, dla których regularnie organizowane są konkursy.

  Wielkopolska, z kulturą!


  ROLNICTWO

  Wspólny dobrobyt Wielkopolski buduje nasza wieś – rolnicy, sołectwa, producenci zdrowej, ekologicznej żywności związanej z regionem.

  Rolnictwo jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki, a na pewno – najbardziej widoczną. Pola uprawne zajmują aż połowę powierzchni całego województwa. Wielkopolskę wyróżnia nie tylko poziom produkcji zwierzęcej, ale także produkcja roślinna, w której region znajduje się w ścisłej krajowej czołówce. 

  - Młodzi, dobrze wykształceni rolnicy, chętnie korzystają z najnowszych metod uprawy i hodowli, dysponując nowoczesnymi maszynami i technologiami informatycznymi. Kiedy mam okazję zajrzeć do ich gospodarstw, jestem pod wrażeniem, bo to nowoczesne przedsiębiorstwa – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

   Rolnictwo to również troska o przyrodę, o bioróżnorodność, o warunki w jakich żyjemy i jakie chcemy zostawić w stanie niepogorszonym, a może nawet lepszym, następnym pokoleniom. Jednak pszczoły, by przetrwać  w warunkach, które są dla nich coraz mniej korzystne, niebawem mogą stać się owadami, o których przyszłe pokolenia będą uczyły się tylko z książek. Samorząd Województwa Wielkopolskiego aktywnie wspiera pszczelarstwo dzięki programowi poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich, wspierając program zakupu węzy pszczelej i pokarmów pszczelich. Beneficjentami programu są wszyscy pszczelarze z terenu naszego województwa, którzy zgłoszą chęć udziału w programie. Każdego roku budżet programu wynosi 2 mln zł. 
  Szczególną wagę przywiązujemy też do promocji żywności ekologicznej, naturalnej, tradycyjnie związanej z regionem. Pomaga w tym  „Program Promocji Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski i Żywności Wysokiej Jakości na lata 2021-2030”, którego wartość wynosi ponad 4,6 mln zł. Mamy się czym chwalić, ponieważ na liście Produktów Tradycyjnych prowadzonej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajduje się około 100 produktów z Wielkopolski!

  Wielkopolska stepowieje. To problem, z którym musimy skutecznie się zmierzyć. Dlatego Samorząd Województwa Wielkopolskiego zrealizował do tej pory wiele przedsięwzięć poprawiających czystość rzek i jezior, a także służących retencji wód na terenie województwa wielkopolskiego. W 2020 r. w odpowiedzi na pogarszające się warunki hydrologiczne panujące na terenie województwa wielkopolskiego, powstał nasz autorski program retencjonowania i wykorzystywania wód opadowych z dachów obiektów użyteczności publicznej „Deszczówka”. Do tej pory na realizację programu przeznaczyliśmy blisko 5 mln zł, wspierając realizację ponad 90 inwestycji w całym województwie.

  Wielkopolska, ze smakiem!


  SPORT

  W zdrowym ciele, zdrowy duch… Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspiera zarówno sport wyczynowy, jak i powszechny. Koncentrujemy się na sporcie dzieci i młodzieży, wspieramy sport osób z niepełnosprawnościami, ale także rozwój infrastruktury sportowej, w tym lekkoatletycznej, doceniamy współpracę międzynarodową, przyznajemy stypendia i nagrody. W latach 2018-2023 przeznaczyliśmy około 22,5 mln zł na remont lub budowę ponad 300 obiektów szatniowych na terenie 31 wielkopolskich powiatów. To wszystko dzięki autorskiemu i unikatowemu w skali kraju programowi „Szatnia na medal”.

  - Zależy nam, by osoby chcące uprawiać sport mogły to robić w dobrych warunkach. Szatnia na medal wpisuje się w działania promujące zdrowy styl życia i jest istotnym elementem budowania kondycji Wielkopolan. Cieszę się, że w tak wielu miejscach w regionie na obiektach sportowych możemy spotkać tabliczkę z nazwą „Szatnia na medal” – podkreśla Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

  Dzięki naszemu zaangażowaniu do 2012 r. w naszym regionie powstało 300 Orlików, z czego 292 zostały sfinansowane w kwocie 95 mln zł z naszego budżetu. Z kolei realizacja Programu Rozwoju Bazy Obiektów Sportowych do 2016 r. pozwoliła na powstanie prawie 250 pływalni, stadionów, hal sportowych. Dodajmy, że z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego do wielkopolskich stowarzyszeń i związków sportowych trafia corocznie 5,6 mln zł.

  Każdy wielkopolski sportowiec może też liczyć na nasze wsparcie. Stypendia sportowe przyznajemy od ponad 20 lat. Tylko w ubiegłym roku przyznano je 97 młodym sportowcom z wielkopolskich klubów. Sama wysokość wsparcia wynosi 800 zł miesięcznie dla uczestników mistrzostw świata i Europy oraz 1200 zł dla medalistów. Wręczane są również stypendia olimpijskie, które wynoszą 5 tys. zł. Dodatkowo regularnie nagradzamy zawodników, a także trenerów oraz działaczy sportowych.

  Wielkopolska, na podium!


  HISTORIA

  W Wielkopolsce nie oglądamy się wstecz, za to czerpiemy siłę z naszej dumnej przeszłości. Po prostu mamy się czym chwalić. To dziedzictwo naszych przodków, którzy 27 grudnia 1918 r. chwycili za broń i przynieśli nam długo wyczekiwaną wolność. Nie zapominamy o tym, gdy na co dzień pielęgnujemy pamięć o naszych bohaterach i promujemy ją w tradycyjny i mniej standardowy sposób. Ważne, byśmy z naszym przekazem dotarli do szerokiego grona odbiorców. 

  - Jesteśmy dumni z tych wszystkich, którzy wsparli Powstanie Wielkopolskie 1918-1919, a było to całe nasze społeczeństwo. Ludzie różnych stanów, zawodów i poglądów politycznych doprowadzili do zwycięstwa. Wiedzieli, czego chcą, i mieli w sobie gen wolności, który mamy i my, współcześni Wielkopolanie. Bądźmy dumni z naszych przodków, bo zwycięstwo domaga się dumy i radości! Nowe muzeum będzie najlepszym sposobem na przekazanie pamięci o naszym powstaniu – podkreśla Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. 

  Dlatego je budujemy! Powstanie nowoczesny obiekt muzealny, przy Wzgórzu Świętego Wojciecha w Poznaniu, składający się z 4 budynków pełniących różne, uzupełniające się funkcje. Będą one zlokalizowane na powierzchni oraz w części podziemnej, w której powstanie serce muzeum, czyli wystawa stała o powierzchni 3 tys. metrów kwadratowych. Będzie miała charakter narracyjny. Założono, że użyte zostaną nowoczesne narzędzia ekspozycyjne, w tym multimedia, ale najważniejsze mają być oryginalne eksponaty i autentyczni świadkowie historii. Opowiedziany na niej zostanie nie tylko sam zwycięski, militarny zryw powstańców, ale także jego geneza i konsekwencje dla odradzającej się po latach niewoli Polski. Pokazane zostaną także dowody pamięci o tych wydarzeniach, ukryte w „pamięci rzeczy”  – razem 200 lat historii Polski.

  Szacowany budżet całej inwestycji czyli robót budowlanych i realizacji wystawy wynosi przeszło 375 mln zł. Zgodnie z planem, muzeum, w którym opowiedziana zostanie zwycięska historia wielkopolskiej drogi do niepodległości, ma być gotowe do grudnia 2026 roku. 

  Wielkopolska, my z nich!


  EDUKACJA

  Wielkopolska od wielu lat może pochwalić się najniższym bezrobociem i najwyższym wskaźnikiem zatrudnienia w naszym kraju. Mimo to cały czas inwestujemy w edukację. Aż 145 mln zł z samego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ przeznaczyliśmy na powstanie nowych żłobków i przedszkoli w regionie. Dzięki temu przybyło ponad 4 tys. miejsc dla najmłodszych. Nie zapominamy o wspieraniu bardzo ważnego szkolnictwa zawodowego, realizując projekty „Czas zawodowców” i „Czas zawodowców BIS” w latach 2012-2023. Prawie 10 tys. uczniów skorzystało w ten sposób z możliwości odbycia stażów w zakładach pracy. 

   - Dziś w świecie pełnym fałszywych informacji, często celowej dezinformacji w wykonaniu wyspecjalizowanych służb nastawionych na wywoływanie negatywnych emocji, potrzebne są filtry oparte na rzetelnej, ugruntowanej wiedzy. Tę wiedzę może dać tylko dobra, uczciwa edukacja, zwłaszcza młodego pokolenia – tłumaczy Marek Woźniak, Marszałek Województwa wielkopolskiego.

  Taką edukację można zdobyć korzystając z naszych Wielkopolskich Samorządowych Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego i Centrów Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego, którą są wizytówką Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Jest nią również program „Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020 i 2030”, dzięki której do 700 szkół w regionie trafiło 17,3 tys. tabletów i 1,4 tys. laptopów. 

  Edukacja to również wielkopolskie uczelnie na wysokim, europejskim poziomie. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Artystyczny i Uniwersytet Przyrodniczy ze środków WRPO 2014-2020 przeprowadziły inwestycje za ponad 240 mln zł. To między innymi projekt „Aerosfera. Lotnisko rzeczy”, realizowany w Kąkolewie w ramach kampusu Politechniki Poznańskiej, który jest nastawiony na realizację prac badawczo-rozwojowych w zakresie zastosowań bezzałogowych statków powietrznych, systemów autonomicznych i kontroli lotów. To także Centrum Innowacyjnej Technologii Farmaceutycznej, powstałe w ramach Collegium Pharmaceuticum Uniwersytetu Medycznego, czy budowa Centrum Klinicznego B+R Medycyny i Hodowli Zwierząt oraz Ochrony Klimatu Uniwersytetu Przyrodniczego.

  Wielkopolska, wiedza i fach!


  FUNDUSZE UE

  35 miliardów złotych trafiło w ramach polityki spójności do Wielkopolski przez 20 lat obecności w Unii Europejskiej. Ponad połowę tej kwoty stanowią projekty zrealizowane w ramach programów, których instytucją zarządzająca jest Zarząd Województwa Wielkopolskiego. 

  Wielkopolskie projekty były realizowane w kilku cyklach, powiązanych z okresami budżetowania Unii Europejskiej. Były to odpowiednio: Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego  (ZPORR) 2004-2006, kiedy to zrealizowano 913 projektów o łącznej wartości prawie 1,4 mld zł, z czego prawie 900 mln zł to wsparcie z Brukseli; Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny  na lata 2007-2013 (WRPO 2007-2013), gdzie liczba zrealizowanych projektów sięga prawie 2,5 tys., a ich wartość przekracza 10,2 mld zł, z czego połowa to dofinansowanie unijne;  Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny  na lata 2014-2020 (WRPO 2014+) to 3850 projektów o łącznej wartości prawie 17 mld zł, z czego wkład UE to ponad 11 mld zł.  

  - Od początku podążamy drogą zrównoważonego rozwoju. Wspieramy słabsze subregiony w nadrabianiu zaległości, ale nie zapominamy o Poznaniu, który z racji swojego położenia pełni funkcję lokomotywy rozwoju Wielkopolski. Niebagatelną rolę w nadganianiu zapóźnień cywilizacyjnych odgrywają Fundusze Europejskie. Wejście Polski do UE dało nam nowe możliwości rozwoju, nie tylko gospodarczego, ale też społeczno-kulturalnego – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

  Czy ta góra unijnych pieniędzy przełożyła się na konkretne efekty? Cofnijmy się do 2004 roku. W Wielkopolsce stopa bezrobocia wynosiła aż 17,2% (w kraju 19,1%). Wtedy pierwsza pomoc unijna w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego nie była duża, choć udało się utworzyć ponad 650 mikroprzedsiębiorstw i przeszkolić ponad 16,5 tys. osób dorosłych. Taki był początek!

  Później było już tylko lepiej! Tu liczby mówią same za siebie. Dzięki unijnym środkom w perspektywie 2014-2020 aż 605 budynków w Wielkopolsce poddano termomodernizacji, powstało 359 km dróg,  wybudowano 110 węzłów przesiadkowych, utworzono ponad 4,4 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Przed nami kolejne inwestycje w rozwój regionu!

  Wielkopolska, z Europą po drodze!

   


  WSPÓLNOTA

  Wielkopolska to ludzie! Jacy jesteśmy? Na nasz wizerunek tworzą pracowitość, poszanowanie tradycji i historii, zdolność samoorganizacji i przywiązanie do samorządności. Wyjątkowego smaku dodaje nam regionalna kuchnia i lokalna gwara. Cenimy sobie gospodarność, odczuwamy potrzebę osiągania sukcesu, znani jesteśmy z oszczędności, dbałości o czystość i porządek. Dla młodych Wielkopolan liczą się wiedza, swoboda wyrażania myśli, wolność i tolerancja. 

  - To dla nich od 25 lat budujemy region nowoczesny, innowacyjny, zielony, europejski i otwarty. Przedsiębiorczość, która cechuje mieszkańców Wielkopolski, jest solidnym fundamentem do kreowania innowacyjnych przedsięwzięć. Mamy stabilny i dobrze rozwinięty rynek pracy, co powoduje, że nasze województwo jest atrakcyjnym miejscem do życia. Ale rozwój gospodarczy to nie wszystko. Równie ważne jest wspieranie mieszkańców w ich kompetencjach społeczno-zawodowych – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. 

  Chcemy być coraz bliżej potrzeb Wielkopolan, dlatego Samorząd Województwa Wielkopolskiego od początku swojego istnienia współpracuje z trzecim sektorem - organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami działającymi w sferze działalności pożytku publicznego. W ten sposób chcemy rozwijać potencjał społeczności lokalnych i doprowadzić do zrównoważonego rozwoju naszego regionu. Wspieramy ochronę zdrowia, ekonomię społeczną, seniorów, osoby niepełnosprawne, edukację, turystykę, integrację cudzoziemców… Nikogo nie wyłączamy z naszej wspólnoty, bo w różnorodności jest siła!

  Wielkopolska, to MY!


  5 czerwca 1998 roku Sejm RP uchwalił ustawę o samorządzie województwa, finalizując w ten sposób reformę samorządową kraju. Oprócz gmin, które funkcjonowały od 1990 roku, na mapie Polski pojawiły się powiaty i województwo wielkopolskie w gronie 16 dużych regionów. Wcześniej było ich aż 49. 

  Twórcom idei decentralizacji państwa przyświecało założenie, że nie z poziomu centralnego, a w regionach i mniejszych miejscowościach właśnie,  samorządowcy będą lepiej gospodarować publicznym groszem. Lepiej  niż rząd i jego agendy, bo są bliżej mieszkańca i znają lokalne wyzwania. I ludzi, tworzących wspólnotę zamieszkującą konkretne miejsce na mapie.  

  Ustawa była impulsem do rozwoju gospodarczego nie tylko naszych małych ojczyzn, ale i państwa. Jako samorządowi województwa, przydzielone nam konkretne kompetencje, ale i przypisano konkretne obowiązki. Na działania w ramach tych kompetencji i wykonywanie obowiązków, przydzielono regionom konkretne fundusze. 

  Z czasem, po wejściu Polski i Wielkopolski do Unii Europejskiej,  przekazano nam w zarządzanie także część eurofunduszy.

  Dziś jesteśmy regionem, który ma przeszło 83% średniej unijnej PKB na głowę mieszkańca. Oznacza to, że wypracowaliśmy sobie zdecydowanie silniejszą pozycję na mapie regionów Europy, w porównaniu do tej, którą mieliśmy 2 dekady temu. Dziś jesteśmy też jednym z najlepiej rozwijających się województw w Polsce. To siła współpracy i suma aktywności wszystkich naszych beneficjentów. 

  Od wielu lat, realizując konsekwentnie kolejne strategie rozwoju województwa wielkopolskiego, które najpierw konsultujemy ze wszystkim zainteresowanymi, cieszymy się najniższym bezrobociem w kraju czy dobrymi, stabilnymi ratingami finansowymi, przygotowywanymi dla nas przez niezależne, międzynarodowe instytucje. Ale to przede wszystkim zasługa naszego zarządzania i wsparcia finansowego z poziomu europejskiego, które otrzymujemy na realizację tzw. regionalnych programów operacyjnych. 
  Inwestujemy we wszystkie dziedziny naszego życia, zarówno pieniądze z budżetu województwa, jak i fundusze UE. Przede wszystkim  w  nowoczesny, ekologiczny transport, w innowacyjną i konkurencyjną gospodarkę, w dobre powietrze i klimat, w nasze zdrowie i usługi społeczne. Także w mądrą edukację, kulturę, ale i w budowanie więzi. Więzi między nami, jako wspólnotą, ale także tych sięgających dalej. I Po więcej. Budowanych zgodnie z europejskimi wartościami, takimi jak wzajemny szacunek i solidarność.   

  WIELKOPOLSKA, TO MY!  EUROPEJSKI REGION AKTYWNYCH LUDZI. 


  Galeria zdjęć: