trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Spotkanie z polskim folklorem w brazylijskiej odsłonie

  Członkowie przebywającego w Wielkopolsce, na zaproszenie władz województwa, Polsko-Brazylijskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” spotkali się z Marszałkiem Markiem Woźniakiem.  W ramach tourneé zespół z Parany wystąpił już w Pleszewie, Kaliszu i Pile. Kolejne koncerty odbędą w  Poznaniu, Lesznie i Gnieźnie.

  „Wisła” uznawana jest za najbardziej autentyczny zespół folkloru polskiego poza granicami kraju, czego potwierdzeniem są liczne wyróżnienia, w tym Nagroda im. Oscara Kolberga. Ponadto zespół może poszczycić się tym, że jest spadkobiercą "Parańskiej Grupy Polskiego Folkloru" (Grupo Folclórico Polones do Paraná) założonej w 1928 r. przez Tadeusza Morozowicza. Tegoroczny pobyt w Polsce związany jest z udziałem w Światowym Festiwalu Polonijnym w Rzeszowie.

  Warto podkreślić, że według danych organizacji polonijnych w Stanie Parana mieszka od 700000 do 1 500000 osób polskiego pochodzenia. M.in. z tego powodu Wielkopolska nawiązała kontakty z Paraną w 2007 roku. Współpracę pomiędzy naszym regionem  a stanami w Brazylii rozpoczęto w celu budowania i zacieśniania relacji pomiędzy potencjalnymi partnerami gospodarczymi. Kontakty zostały umocnione w 2009 roku. Podczas spotkań władz zaproponowano rozszerzenie współpracy na inne - poza gospodarką - dziedziny, jak promocja regionów, energetyka, ochrona środowiska, rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze, nauka i edukacja, kultura i sztuka, ochrona zdrowia, sport i turystyka.  Dotychczasowa współpraca została uwieńczona podpisaniem porozumienia między Województwem Wielkopolskim a Stanem Parana w dniu 11 października 2010 roku.


  Występy Zespołu „Wisła” w Wielkopolsce:
  •    13 lipca, 19:00 – Poznań, Stary Rynek;
  •    14 lipca, 17:00 – Leszno, Rynek;
  •    15 lipca,18:00 – Gniezno, Rynek.