trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Nowy e-magazyn Nasz Region” nr 11 (16)/2021

  Jak łagodzić społeczne skutki transformacji energetycznej w Wielkopolsce Wschodniej i jaką rolę odegra w tym względzie Fundusz Sprawiedliwej Transformacji? Odpowiedzi w nowym e-magazynie „Nasz Region”.

  Ukazał się szesnasty numer e-magazynu „Nasz Region”. Tworzymy go z myślą o Czytelnikach, którzy szukają aktualnych informacji o tym, jak zmienia się Wielkopolska dzięki Funduszom Europejskim.

  Polska otrzyma 3,5 mld euro z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, które trafią do sześciu pogórniczych subregionów. Jednym z nich będzie Wielkopolska Wschodnia (Konin i okolice). To ważne finansowe wsparcie. Wielkopolska do 2040 r. chce zrealizować ambitny plan neutralności klimatycznej.

  O Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, korzyściach płynących z odejścia od spalania węgla, a także wyzwaniach, jakie czekają region dowiemy się czytając wywiad z Maciejem Sytkiem, Prezesem Zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie, pełnomocnikiem Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej.

  Planowana transformacja energetyczna niewątpliwie odbije się na mieszkańcach. Dlatego tak ważne jest podjęcie działań, które pomogą przekształcić lokalną gospodarkę i wspomogą mieszkańców pracujących w branży górniczej w przekwalifikowaniu się. W e-magazynie pytamy, więc o społeczne skutki tego procesu? I wreszcie, kiedy mieszkańcy Wielkopolski będą mogli oddychać świeżym powietrzem oraz jakie mamy plany, aby stawać się w najbliższych dziesięcioleciach coraz bardziej „zielonym” regionem? O tym wszystkim w artykule „Zielona Wielkopolska coraz bliżej”.

  Już teraz spora część środków unijnych z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski jest przeznaczana na zwiększanie udziału OZE w produkcji energii. Efekty widać nie tylko w dużych aglomeracjach, ale także w mniejszych gminach regionu. Jak to wygląda w praktyce? Przeczytaj artykuł „Ekologicznie i ekonomicznie”.

  Polecamy również  reportaż o poznańskiej fundacji „Akceptacja”, która stara się walczyć z dyskryminacją, pomagać osobom transpłciowym, wspierać bezdomnych, środowiska Romów i ofiary przemocy domowej. W czasie największego uderzenia pandemii, wolontariusze zaangażowali się także w pomoc chorującym na COVID-19. W reportażu „Akceptacja, początek wszystkiego” przekonamy się, jak w praktyce można realizować zasadę równości i niedyskryminacji.

  Cały e-magazyn dostępny jest tutaj


  Galeria zdjęć: