trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Modernizacja Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej zakończona

  Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej jest już otwarte dla zwiedzających – właśnie zakończył się gruntowny remont palcówki i jej oddziałów, który w połowie został sfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Nowe wystawy stałe w głównej siedzibie Muzeum prezentują teraz zbiory, które do tej pory przechowywane były głównie w magazynach.

  Kompleksowy remont marszałkowskiej instytucji kultury objął w latach 2017-2023 wszystkie oddziały – budynek główny muzeum przy ul. Kościuszki 12, Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu-Zawodziu oraz Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie.

  Warte ponad 31,5 mln złotych prace w ramach projektu pn. „Kompleksowa konserwacja i modernizacja Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej” zostały sfinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego (15,7 mln zł) i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (15,7 mln zł).

  - W subregionie kaliskim inwestowaliśmy w pałac Radziwiłłów w Antoninie, pałac w Lewkowie i modernizację Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Wszystkie instytucje kultury, które są w naszej jurysdykcji, otrzymują środki finansowe na modernizację. Inwestycje w kulturę, w jej infrastrukturę, są efektem konsekwentnej strategii województwa, ukierunkowanej na przywracanie pamięci o dziedzictwie kulturowym i historycznym naszego regionu – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

  W budynku głównym muzeum przy ul. Kościuszki 12 w Kaliszu wykonano remont generalny, który objął odnowienie elewacji, utworzenie nowych magazynów, nowych wystaw stałych i zakup wyposażenia. Na sześciu wystawach, znajdujących się na parterze i pierwszym piętrze, obejrzeć można bogate zbiory Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, które do tej pory w większości przechowywane były w magazynach muzealnych.

  W kaliskim muzeum dostępna jest teraz wystawa sztuki i grafiki, ekspozycja związaną z kaliskim malarstwem oraz sala Tadeusza Kulisiewicza ze zrekonstruowaną pracownią artysty. Znajdziemy tu również m.in. zbiór kaliskich sreber oraz wystawę prezentującą historię Kalisza.

  Podczas uroczystego otwarcia muzeum, które miało miejsce w piątek 1 grudnia, odbyło się również pożegnanie dotychczasowej dyrektorki – Sylwii Kucharskiej. Dyrektorka otrzymała odznakę honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”, czyli najwyższe, regionalne odznaczenie. Przedstawiono również nowego dyrektora MOZK, którym został Marcin Magdziński.

  Nowe wystawy stałe w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Kaliszu są już dostępne dla odwiedzających. Szczegóły na temat godzin otwarcia muzeum i cen biletów znajdują się na stronie www.muzeumwkaliszu.pl.


  Galeria zdjęć: