Film „Tutaj” wygrał konkurs filmowy „Nie zmarnujmy szansy, tej”


Marszałek Marek Woźniak wręczył główną nagrodę – 20 tys. złotych – Tymoteuszowi Górskiemu, zwycięzcy konkursu filmowego „Nie zmarnujmy szansy, tej” za film „Tutaj”. W piątek po południu odbyła się w Poznaniu  gala finałowa wieńcząca projekt, upamiętniający 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Organizatorem konkursu był „Głos Wielkopolski”, a partnerem strategicznym – Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

– Powinniśmy pracować nad tym, aby Powstanie Wielkopolskie sławić w całym kraju dzień po dniu, a nie tylko raz na 100 lat, raz do roku czy raz w miesiącu – powiedział Marszałek Woźniak, który wraz z Markiem Rodwaldem, Prezesem oddziału Polska Press w Poznaniu wręczali nagrody Tymoteuszowi Górskiemu za film „Tutaj”: dyplom i czek na 20 tysięcy złotych.    
100 sekund z okazji 100. rocznicy. W tej niespełna 2-minutowej produkcji uczestnicy konkursu mieli za zadanie przedstawić rolę Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w historii Polski. Celem konkursu było znalezienie odpowiedzi na pytania, co z ideałów powstania wyrosło i co zyskali Polacy oraz sami Wielkopolanie, jaki kształt dzięki niemu przybrała Polska i Wielkopolska, z czego możemy być dumni? Zamierzeniem organizatorów było rozbudzanie wśród rodaków zainteresowania naszym zwycięskim powstaniem oraz promowanie wiedzy o nim w całym kraju.
Na konkurs wpłynęły 63 filmy, nie tylko z Poznania i innych miast Wielkopolski, ale także spoza niej – m.in. z Krakowa, Wrocławia, Katowic i Torunia. Każdy z filmów oceniała kapituła konkursowa pod przewodnictwem Jana A.P. Kaczmarka – wybitnego kompozytora muzyki filmowej i laureata Oscara. W skład kapituły wchodzili także: Artur Reinhart – dwukrotny zwycięzca Złotej Żaby na festiwalu Camerimage, Dorota Kędzierzawska - reżyserka filmowa, filmoznawca prof. Marek Hendrykowski, Przemysław Prasnowski – reżyser teatralny oraz Marek Woźniak – Marszałek  Województwa Wielkopolskiego. Ich głosami do finału dostało się 8 filmów, z których 5 wyróżniono, a 3 otrzymały nagrody finansowe.
Drugie miejsce zajął film „Terabity Wolności" Krzysztofa Michaluka, a trzecie – „Zdobycze Powstańców Wielkopolskich" dwóch autorów: Przemysława Bernackiego i Bartosza Borowiaka.
Wyróżnienia przypadły Bartłomiejowi Banachowiczowi („Paderewski”), Janowi Konkolowi („Wojna”), Tomaszowi Bylinowi („Wolność”), Maćko Slawuskiemu („1918 Poznań”) oraz Marcinowi Budzińskiemu („Dzięki Tobie”).
Konkurs filmowy był jednym z licznych przedsięwzięć, w które zaangażował się Samorząd Województwa Wielkopolskiego, główny organizator obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, z myślą o popularyzowaniu naszego sukcesu sprzed wieku.

Fot. Waldemar Wylegalski 


Galeria zdjęć:

  • Film „Tutaj” wygrał konkurs filmowy „Nie zmarnujmy szansy, tej”
  • Film „Tutaj” wygrał konkurs filmowy „Nie zmarnujmy szansy, tej”
  • Film „Tutaj” wygrał konkurs filmowy „Nie zmarnujmy szansy, tej”
  • Film „Tutaj” wygrał konkurs filmowy „Nie zmarnujmy szansy, tej”
  • Film „Tutaj” wygrał konkurs filmowy „Nie zmarnujmy szansy, tej”
pdf    drukuj    drukuj