trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Koleje Wielkopolskie i POLREGIO wspierają uchodźców z Ukrainy

  Darmowe przejazdy i pociągi humanitarne relacji Poznań-Przemyśl-Poznań – taką pomoc obywatelom Ukrainy, uciekającym z okupowanego przez Rosję kraju, zapewniły nasze marszałkowskie Koleje Wielkopolskie i POLREGIO.  

  Zaraz po napaści Rosji na Ukrainę Koleje Wielkopolskie ruszyły z pomocą. Realizując swoją misję społeczną, zaproponowały jej obywatelom bezpłatne korzystanie z przejazdów wszystkimi pociągami spółki do miejsc pobytu na terenie Wielkopolski. Kilka dni później z taką samą pomocą wystartowało POLREGIO. Jako bilet wystarczy okazać paszport lub inny dokument potwierdzający obywatelstwo ukraińskie. Pomoc ta będzie funkcjonować do 25 marca. Do dzisiaj skorzystało z niej już ponad 8800 osób. Dodatkowo na monitorach zamieszczone są specjalne komunikaty w dwóch wersjach językowych. 

  4 marca w godzinach wieczornych z Poznania Głównego wyjechał pierwszy pociąg pomocy humanitarnej Kolei Wielkopolskich. Jego uruchomienie  pozwoliło na szybkie i bezpieczne przewiezienie dużej liczby uchodźców z Ukrainy do Wielkopolski. Kolejne dwa pociągi wyjechały do Przemyśla 6 i 8 marca wieczorem. W sumie – do Krakowa, Katowic, Wrocławia i Poznania – przewieziono nimi łącznie 1000 osób. 

  Podczas jazdy z Przemyśla pracownicy kolei wręczali uchodźcom ulotki z najważniejszymi informacjami dotyczącymi podróży. Pociągi wyposażone były również, w niezbędnym zakresie, w artykuły spożywcze oraz środki higieniczne, które przekazało Caritas Archidiecezji Poznańskiej, Polski Czerwony Krzyż w Poznaniu czy Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. Po przyjeździe do Poznania na obywateli Ukrainy czekały autobusy zapewnione przez MPK, które zawoziły ich do tzw. punktu tymczasowego pobytu, przygotowanego w hali sportowej Politechniki Poznańskiej. Tam też mają zapewnione posiłki oraz odpoczynek przed ewentualną dalszą drogą.

  Do stolicy Wielkopolski trafiło w ciągu trzech dni (5, 7 i 9 marca) ok. 400 osób, a 100 z nich udało się dalej, m. in. do Berlina, Gdańska czy Bydgoszczy.

  W sobotę wieczorem w Poznaniu spodziewany jest kolejny pociąg.


  Galeria zdjęć: