DYSKUSJA O PTASIEJ GRYPIE


Informacja oraz dyskusja na temat szerzącej się w Wielkopolsce choroby ptasiej grypy zdominowała marcowe posiedzenie sejmikowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przedstawiciele wielkopolskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii zaprezentowali obszerną analizę zjawiska, jego przyczyny, formy przeciwdziałania chorobie, a także skutki i wymierne straty gospodarcze, jakie wywołała w regionie tegoroczna epidemia drobiu.
– Źródłem zakażenia jest najczęściej zanieczyszczona ściółka. Hodowle dotknięte chorobą trzeba zlikwidować i zutylizować, a wokół ogniska ptasiej grypy wojewoda wyznacza na okres 30 dni obszar zapowietrzony (3 km) i obszar zagrożony (10 km) – wyjaśniali przedstawiciele weterynarii. – Wirus ma słabą przeżywalność przy słonecznej pogodzie i dodatnich temperaturach, dlatego mamy nadzieję, że nadchodząca wiosna ograniczy skalę choroby.
Ponadto radni zapoznali się z informacją Agencji Rynku Rolnego o sytuacji na rynkach rolnych, kolejny raz przyjrzeli się przygotowaniom do przepompowywania wód pokopalnianych do Jeziora Wilczyńskiego i omówili projekt „Planu zagospodarowania przestrzennego miejskiego obszaru funkcjonalnego ośrodka wojewódzkiego”.


Galeria zdjęć:

  • DYSKUSJA O PTASIEJ GRYPIE
pdf    drukuj    drukuj