trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

XXIII Targi Edukacyjne 1-3 marca 2019 r.

  stoisko Samorządu Województwa WielkopolskiegoDobiegła końca kolejna XXIII edycja Targów Edukacyjnych zorganizowanych pod hasłem „Kierunek – bezpieczeństwo”. Odbyły się one w dniach od 1 do 3 marca 2019 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

  Miło nam jest poinformować Państwa, że tegoroczne targi odwiedziło 54 tysiące osób, co jest rekordem w ich historii.

  Targi Edukacyjne są wspólnym przedsięwzięciem Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich, a patronat honorowy nad nimi objęli Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezydent Miasta Poznania, Kolegium Rektorów Miasta Poznania.

  Wśród znamienitych gości znaleźli się: Pan Roberto Cincotta – Dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury, Sir John Dermot Turing – znany prawnik i ekonomista, członek rady powierniczej fundacji i muzeum Bletchley Park, bratanek słynnego matematyka Alana Turinga, Pan dr Marek Grajek – znany kryptolog, autor wielu książek i publikacji dot. Enigmy, przedstawiciele jednostek samorządów terytorialnych, środowisk uniwersyteckich, dyrektorzy szkół.

  Podczas ceremonii otwarcia XXIII Targów Edukacyjnych w imieniu Samorządu Województwa Wielkopolskiego Pani Marzena Wodzińska Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego wręczyła Sir John’owi Dermot’owi Turing’owi Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego za całokształt twórczości, a w szczególności za ogromny wkład oraz zaangażowanie w propagowanie prawdy o poznańskich kryptologach za granicą.

  Wielką atrakcją tegorocznych targów było spotkanie z Sir Dermotem Turingiem, autorem książki „X,Y,Z. Prawdziwa historia złamania szyfru ENIGMY”, która jesienią 2018 roku opublikowana została w Wielkiej Brytanii, a w Polsce swoją premierę miała właśnie podczas targów. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” poświęcona osiągnięciom polskich matematyków w łamaniu szyfrów Enigmy. Ekspozycja składająca się z 23 tablic przybliża widzowi historię skromnych, nieznanych bohaterów, polskich kryptologów, ich nauczycieli i współpracowników, których wiedza i matematyczny geniusz pozwoliły złamać jedną z najmocniej strzeżonych tajemnic trzeciej Rzeszy. Organizatorem spotkania oraz wystawy był Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

  Targi to przede wszystkim wymiana doświadczeń edukacyjnych, promocja szkół, uczelni i placówek edukacyjnych, wspieranie uczniów i rodziców w wyborze dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.

  W tegorocznej edycji udział wzięło blisko 170 szkół, uczelni wyższych oraz innych instytucji dydaktycznych, działających na różnych poziomach nauczania i w różnych obszarach edukacyjnych.

  Specjalną przestrzenią targów była Aleja Zawodowców, na której odbywały się pokazy umiejętności uczniów szkół zawodowych, między innymi: samochodowej, budowlanej, gastronomicznej, elektrycznej, energetycznej, komunikacji i odzieżowej.

  Ponadto na stoisku Samorządu Województwa Wielkopolskiego nie zabrakło różnorodnych pokazów obejmujących tematykę związaną z kierunkami medycznymi i okołomedycznymi, które prowadzili nauczyciele i uczniowie Wielkopolskich Samorządowych Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z Gniezna, Konina, Ostrowa Wielkopolskiego, Poznania, Rawicza i Złotowa oraz Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Ustawicznego we Wrześni.

  Natomiast Centra Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu, Kaliszu, Koninie, Pile i Lesznie przygotowały szereg informacji o kształceniu zawodowym oraz prowadziły doradztwo w tym zakresie. Wśród atrakcji znalazła się gra targowa poświęcona bezpieczeństwu pn.: „Paszport zawodowca”. Zaadresowano ją do dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych.

  Co roku Targom Edukacyjnym w Poznaniu towarzyszy bogaty program konferencji skierowany do nauczycieli oraz dyrektorów szkół, przygotowany przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu wraz z Ośrodkami Doskonalenia Nauczycieli z Kalisza, Konina, Leszna, Piły oraz innymi placówkami edukacyjnymi prowadzonymi przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
  Od trzech lat imprezą towarzyszącą targom, przygotowaną przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, jest Ogólnopolski Kongres Oświatowy EDUTEC, w tym roku zorganizowany pod hasłem „Bezpieczna przystań w wielokulturowej szkole”. Kongres obejmował szeroko rozumiane zagadnienia bezpieczeństwa prawnego, edukacyjnego i psychicznego w środowisku różnorodnym kulturowo.

  Targi to również miejsce wspaniałych działań dobroczynnych!!! Na stoisku Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu zorganizowano akcję pn.: „Ścigajmy się i pomagajmy razem zbierając kilometry!”, której beneficjentami są podopieczni Fundacji Na Rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Nowa Nadzieja" w Kaliszu. Przejechane na rowerach stacjonarnych kilometry zamieniono na pieniądze, przekazane później Fundacji.

  Nie sposób wymienić wszystkie wydarzenia, które odbyły się w ciągu trzech dni targowych. Pozostaje nam zatem zaprosić Państwa na kolejną edycję targów w przyszłym roku.


  Galeria zdjęć: