trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

WOJEWÓDZTWO WSPIERA GMINY I POWIATY

  Podczas sesji sejmiku, która odbyła się 17 lipca, radni podjęli szereg uchwał, które pozwolą na przekazanie pomocy finansowej jednostkom samorządu terytorialnego z Wielkopolski. Po raz kolejny z samorządu województwa do gmin i powiatów popłynie wsparcie finansowe, które umożliwi realizację lokalnych inicjatyw w wielu dziedzinach.

  Do 15 JST z regionu trafi prawie 1,5 mln zł w ramach kolejnej odsłony wojewódzkiego programu „Deszczówka”. Chodzi  w nim o inwestycje, które pomogą retencjonować wody opadowe z dachów obiektów użyteczności publicznej i wykorzystać je do nawadniania terenów zielonych. Z kolei Chodzież, Czerniejewo i Wyrzysk to kolejni beneficjenci innego samorządowego programu – „Wielkopolskie Jadłodzielnie”. W tych gminach powstaną specjalne punkty wymiany żywności, które pozwolą zmniejszyć skalę jej marnotrawienia. Sejmik skorygował też (dodając nowych beneficjentów) listę JST, które w tym roku otrzymają dofinansowanie na prace przy drogach dojazdowych do gruntów rolnych.

  Dzięki tegorocznej edycji programu „Kultura w drodze”, na którą środki również podzielił sejmik podczas lipcowej sesji, w ośmiu wielkopolskich miejscowościach zaprezentują się marszałkowskie instytucje: Opera, orkiestra „Amadeus” i kaliski teatr. Ponadto radni rozdzielili prawie 750 tys. zł w ramach programu „Kulisy kultury”, dzięki czemu możliwe będą prace inwestycyjne i remontowe w dziesięciu lokalnych bibliotekach i domach kultury.

  Sejmik wyraził również zgodę na zawarcie kolejnych umów z beneficjentami programu „Szatnia na medal” – 1,5 mln zł w ramach tej inicjatywy samorządu województwa zostanie przekazane do 17 gmin. Następne dotacje dotyczą inwestycji w obiekty lekkoatletyczne (3 JST) oraz w zakresie infrastruktury turystycznej (7 JST), a także poprawy bezpieczeństwa osób wypoczywających nad wodą.

  Dwie wielkopolskie gminy otrzymają wsparcie na realizację programów pilotowanych przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej. Podpoznańskie Dopiewo stworzy dzięki temu Wielkopolski Klub Rodzinny, a Jarocin uruchomi tzw. mieszkanie wspomagane dla osób ze spektrum autyzmu.


  Galeria zdjęć: