trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wielkopolska w gronie zwycięzców konkursu "Innowacyjny Samorząd 2022”

  Wielkopolsko-brandenburski projekt „Hackathon Partnerstwa Odry - innowacyjni razem przeciwko pandemii” dołączył do grona najbardziej innowacyjnych projektów samorządowych 2022 roku. 
  Województwo Wielkopolskie otrzymało nagrodę w konkursie Serwisu Samorządowego PAP “Innowacyjny Samorząd” za zastosowanie nowego, autorskiego mechanizmu wsparcia rozwoju, konstruowania pomysłów i wyzwań w obszarze współpracy międzynarodowej, promowanie nowego modelu współpracy Urzędu Marszałkowskiego ze środowiskiem akademickim i biznesowym przy wdrażaniu innowacyjnych pomysłów, nowatorskie dostosowanie koncepcji hackathonu do wyzwań społecznych, promocję innowacyjnego wizerunku Polski w zakresie myślenia o obszarze powiązań polsko-niemieckich i zaproponowanie konkretnych rozwiązań ułatwiających życie mieszkańcom obszaru nadodrzańskiego w dobie pandemii oraz przeciwdziałające jej skutkom.
   
  Partnerami Samorządu Województwa Wielkopolskiego w projekcie byli: Ministerstwo Finansów i Spraw Europejskich Brandenburgii, Spółka Celowa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Zamek Trebnitz, będące też Pełnomocnikiem Brandenburgii ds. Współpracy z Wielkopolską. Projekt finansowany był ze środków Ministra Spraw Zagranicznych w konkursie „Dyplomacja Publiczna 2021”. Swój ważny wkład w sam projekt mieli jego uczestnicy z Województwa Lubuskiego, Dolnego Śląska, Pomorza Zachodniego i z Wielkopolski oraz z przygranicznych regionów niemieckich. Realizatorem projektu po stronie Urzędu Marszałkowskiego z Poznania było Biuro Współpracy Międzynarodowej.
   
  Wielkopolska miała swoją silną reprezentację. Do organizatorów konkursu wpłynęło blisko 300 projektów, z czego najwięcej właśnie z Województwa Wielkopolskiego. Podczas czwartkowej gali, nagrodzono 18 projektów i przyznano 49 wyróżnień. Wśród wyróżnionych i nagrodzonych z Wielkopolski znaleźli się, m.in:
  1. Gminy wiejskie – I miejsce Gmina Czerwonak (projekt gospodarki odpadami),
  2. Gminy miejsko-wiejskie – III miejsce Pleszew (projekt Razem dla życia), wyróżnienia Jarocin i Kępno,
  3. Powiaty – II miejsce Powiat Poznański, wyróżnienia Powiat Gostyński, dwa wyróżnienia Powiat Pilski,
  4. Województwa – II miejsce Województwo Wielkopolskie.
   
  Konkurs Innowacyjny Samorząd jest projektem Serwisu Samorządowego PAP, w którym nagradzane są najbardziej innowacyjne gminy, miasta, powiaty i województwa. Celem konkursu jest promocja samorządów, które są inspiracją dla pozostałych jednostek samorządu terytorialnego do podejmowania działań na rzecz innowacyjności. 

  Galeria zdjęć: