trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Samorząd Województwa wspiera wielkopolskich przedsiębiorców w ramach walki ze skutkami pandemii

    23 września 2020 r. w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego, z zachowaniem niezbędnego reżimu sanitarnego, odbyło się plenarne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Poznaniu. Spotkaniu przewodniczył Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

    Głównym tematem obrad było wsparcie udzielone wielkopolskim przedsiębiorstwom w ramach walki ze skutkami pandemii. Referentami zagadnienia byli: Krzysztof Urbaniak Prezes Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Wojciech Marcinkiewicz Prezes Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju oraz Barbara Kwapiszewska Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu.

    Kolejnym problemem omawianym przez członków Rady była kwestia tzw. sprawiedliwej transformacji. Dotyczy ona zmiany oblicza Wielkopolski wschodniej polegającej na stopniowym odchodzeniu od węgla i przechodzeniu na energię produkowaną z odnawialnych źródeł energii w taki sposób, by procesie w tym pracownicy nie zostali poszkodowani i pozostawieni sami sobie. Temat przedstawił Maciej Sytek Prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie, Pełnomocnik Zarządu Województwa ds. sprawiedliwej transformacji.

    Ostatnią kwestią dialogu społecznego, była dyskutowana na spotkaniu sytuacja ekonomiczna i pracownicza portu lotniczego „Ławica”. O barierach rozwoju lotniska, czyli znanym od dawna problemie obszaru ograniczonego użytkowania i odszkodowań z nim związanych, a także o pandemii Covid-19, która w praktyce całkowicie wstrzymała ruch międzynarodowy pomiędzy 15 marca, a 30 czerwca – informował Prezes Zarządu „Ławicy” Pan Mariusz Wiatrowski.

    Przewodniczący wręczył powołanie w skład Rady nowemu członkowi, przedstawicielowi Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Panu Piotrowi Lusinie.