trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Rozmowy o budżecie na 2024 rok

  Obradująca 24 listopada w UMWW sejmikowa Komisja Budżetowa przeanalizowała w pierwszym czytaniu założenia finansów województwa na 2024 rok oraz wieloletniej prognozy finansowej regionu. Dochody w wysokości 2,8 mld zł, wydatki na poziomie 3,3 mld zł oraz deficyt wynoszący 462 mln zł – to najważniejsze liczby zapisane w projekcie przyszłorocznego budżetu, który omówiła skarbnik województwa Elżbieta Kuzdro-Lubińska.

  Na przedsięwzięcia drogowe zaplanowano łącznie 511 mln zł. Będą to wydatki związane m.in. z budową obwodnic Rogoźna, Kościana i Szamotuł (współfinansowanych z rządowego funduszu rozwoju dróg), z rozbudową infrastruktury drogowo-mostowej, opracowaniem dokumentacji i wykupem gruntów pod przyszłe inwestycje czy też bieżącym utrzymaniem dróg i mostów.

  350 mln zł przeznaczono na dofinansowanie wojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich, a 245 mln zł zapisano w budżecie regionu na 2024 rok na wydatki inwestycyjne w ochronie zdrowia. W ramach tej kwoty należy wymienić przedsięwzięcia w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu, w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu czy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu.

  Dotacje podmiotowe dla 23 marszałkowskich instytucji kultury wyniosą w przyszłym roku 182 mln zł. Kontynuowana będzie też budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, upamiętniającego największy zwycięski zryw w historii Polski. Łączne nakłady na ten cel mają wynieść 376 mln zł, z czego 122,5 mln zł zakontraktowano na najbliższy rok.

  Ponadto radni omówili plan pracy komisji na najbliższe 12 miesięcy oraz pozytywnie zaopiniowali propozycje zmian w tegorocznym budżecie województwa.


  Galeria zdjęć: