trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

O „Ławicy” i rozwoju obszaru konińskiego

  Podczas październikowego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Poznaniu omówione zostały następujące tematy: Sytuacja portu lotniczego Ławica w aspekcie rozwoju miasta i regionu, perspektywy rozwoju obszaru konińskiego oraz zmiany w ustawie o szkolnictwie zawodowym. W spotkaniu gościnnie uczestniczył Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

  Prezes zarządu lotniska Mariusz Wiatrowski poinformował, że lotnisko Ławica jest jednym z najlepiej rozwijających się lotnisk w Europie w kategorii do 5 milionów mieszkańców. W ubiegłym roku port obsłużył rekordową liczbę pasażerów – 2,5 mln., ma również jedną z najlepszych ofert czarterowych w Polsce. Nastąpił też znaczny wzrost liczby pasażerów w ostatnim czasie, tj. z 1 852 655 w 2017 roku do 2 476 304 w roku 2018. W 2019 roku z Portu Lotniczego Poznań-Ławica, za sprawą Wizz Air oraz Ryanair zostały uruchomione nowe regularne połączenia lotnicze do: Cork, Zadaru, Rzymu-Ciampino, Sztokholmu-Skavsta, Kawali. Natomiast niebawem rozpoczną się operacje do: Kutaisi, Birmingham, Odessy, Charkowa, Budapesztu, Paryża Beauvais. Ponadto zwiększona zostanie częstotliwość zimowych rejsów do Alicante z 1 do 2 tygodniowo.

  Dalszy rozwój siatki połączeń ukierunkowany będzie na:

  Segment Legacy:

  1. Uruchomienie bezpośrednich tras do kolejnych kluczowych hubów przesiadkowych w Europie: Amsterdam, Paryż CDG, Londyn-Heathrow.
  2. Uruchomienie bezpośrednich tras do najważniejszych centrów biznesowych, z którymi Poznań i Wielkopolska mają najsilniejsze powiązania jak np.: Zagłębie Ruhry (Dusseldorf lub Kolonia), Bruksela.

  Segment LCC:

  1. Dalszy rozwój siatki połączeń w oparciu o dwóch najważniejszych partnerów biznesowych w tym segmencie: Ryanair. Wizz Air.
  2. W perspektywie kilku kolejnych sezonów wprowadzenie „Trzeciego Gracza” w segmencie LCC.
  3. Współpraca z przewoźnikami nad wprowadzaniem kierunków atrakcyjnych zarówno jeżeli chodzi o turystyczny ruch wylotowy z Poznania (np. Chorwacja, Grecja, Włochy), atrakcyjnych z punktu widzenia zarówno mieszkańców miasta i regionu, jak turystów przylotowych odwiedzających Poznań (tzw. city-break działający w obie strony), a także kierunki nastawiane na ruch przylotowy do Poznania, ale pod kątem osób poszukujących pracy (aktualnie Ukraina i częściowo Gruzja).

  Segment Charter:

  1. Przywrócenie połączeń dalekiego zasięgu np. Dominikana.
  2. Rozwój kierunków egzotycznych, w tym operujących także w sezonie zimowym np. Oman, Zanzibar, Kenia.
  3. Prace nad systematycznym zmniejszaniem bardzo wysokiej sezonowości segmentu czarterowego poprzez wydłużanie sezonu operowania na istniejących kierunkach oraz wprowadzenie nowych kierunków na sezony zimowe np. Madera, Maroko, Tunezja.

  Rok 2020 zapowiada się rekordowo pod względem liczby kierunków obejmując 43 kierunki, a w tym nowości – Larnaka na Cyprze, Ercan na Cyprze Północnym, Sharm el Sheikh w Egipcie, Araxos na Peloponezie, Almeria w Andaluzji, Minorka oraz Enfidha w Tunezji.

  Z kolei o perspektywach rozwoju obszaru konińskiego opowiedział prezes zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie Maciej Sytek. Tematem kluczowym dla przyszłości tego regionu jest odkrywka „Ościsłowo”, która od 4 lat czeka na decyzję o uruchomieniu. Ponadto, z uwagi na politykę odchodzenia od eksploatacji nieekologicznych źródeł energii takich jak węgiel brunatny, wschodnią Wielkopolskę czeka przeobrażenie gospodarcze. Kwestia transformacji wyznaczona została w taki sposób, żeby przejść z energetyki klasycznej w nowoczesną energetykę odnawialną, a także w nowe źródła pozyskiwania inwestorów np. w zakresie elektromobilności, czy nowych technologii wodorowych. Myśląc o restrukturyzacji wielkopolski wschodniej uznano, że należy wykorzystać potencjał energetyczny jaki tam się znajduje, zasoby ludzkie, infrastrukturę. Aby dokonało się to jak najmniejszym kosztem ludzkim wyznaczono trzy cele mające ten region przeprowadzić przez okres przekształcenia:

  1. ludzie muszą znaleźć nową pracę – co wiąże się z pozyskaniem nowych inwestorów;
  2. gminy muszą zachować swoje dochody – wiele gmin dzięki kopalni czy elektrowni czerpie duże środki na swoją działalność, co powoduje podnoszenie jakości życia i funkcjonowania na tym terenie;
  3. poprawa jakości życia mieszkańców – co wiąże się z pozyskaniem środków unijnych.

  Trzeci temat, którym na posiedzeniu plenarnym zajmowali się członkowie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Poznaniu, zgłoszony przez Związek Rzemiosła Polskiego i dotyczył szkolnictwa zawodowego. W tym obszarze dyrektor Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej Tomasz Wika przedstawił jakie są propozycje udoskonalenia systemu edukacji zawodowej
  w Polsce w świetle nowych przepisów, tj:

  • obniżenie wymagań dla instruktorów praktycznej nauki zawodu,
  • zmiana zasad przyznawania subwencji oświatowej dla uczniów szkół branżowych I stopnia,
  • wprowadzenie przepisów umożliwiających interpretacje pojęć „zawód wchodzący w zakres”, „zawód pokrewny” i „zawód zbliżony”,
  • rozszerzenie listy zawodów pomocniczych,
  • zmiana przepisów prawa w zakresie przekazywania darowizn na rzecz szkół zarówno publicznych, jak i niepublicznych,
  • wprowadzenie przepisów prawa umożliwiających realizację kursów dokształcających w klasach wielozawodowych branżowych szkół I stopnia w formie e-learningu,
  • rozszerzenie możliwości szkolenia osób dorosłych,
  • wprowadzenie organizacji nauki zawodu w systemie przemiennym tydzień nauki w szkole, tydzień na stanowiskach pracy,
  • wprowadzenie na listę zawodów szkolnictwa branżowego wszystkich zawodów rzemieślniczych, w których możliwa jest nauka u pracodawców-rzemieślników,
  • młodociani obcokrajowcy (nauka zawodu),
  • promocja dualnego systemu kształcenia zawodowego – doradztwo zawodowe.

  W dyskusji nad zmianami w ustawie o szkolnictwie zawodowym udział wziął przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Poznaniu wicekurator Zbigniew Talaga, który poinformował, iż konsultacje w tej sprawie jeszcze trwają.

  Kolejne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Poznaniu, na którym przewodniczenie przejmie Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, zaplanowane zostało na 17 grudnia br.


  Galeria zdjęć: