trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Nagrody w Hackathonie Partnerstwa Odry rozdane!

  Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego wręczył nagrody laureatom konkursu HACKATHON PARTNERSTWA ODRY. Towarzyszyli mu specjalnie na tę okazję zaproszeni partnerzy projektu, reprezentujący Ministerstwo Finansów i Spraw Europejskich Kraju Związkowego Brandenburgia, Stowarzyszenia Zamek Trebnitz Centrum Kształcenia i Spotkań oraz Spółkę Celową Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
   
  Zwycięzcami Hackathonu Partnerstwa Odry zostały zespoły z Wielkopolski, które zaprezentowały projekty: 
  Mój eWnuczek – projekt ukierunkowany na inteligentne rozwiązania dla seniorów w dialogu z młodzieżą, który pozwoli na przeciwdziałanie cyfrowemu wykluczeniu seniorów, tak silnie obserwowanemu w dobie pandemii;
  Polsko-Niemieckie Dni Kultury Młodzieżowej – KulturellSwitch, Gniezno 2021 – propozycja cyklicznego wydarzenia dla rozwoju intelektualnego i ruchowego młodzieży polsko-niemieckiej, stanowiąca alternatywę dla przebywania w świecie cyfrowym. Projekt ma na celu wzmocnienie zdrowia psychicznego młodzieży i zwalczanie uzależnienia cyfrowego, pogłębionego w dobie pandemii. 
   
  Przyznano także wyróżnienie dodatkowe dla zespołu z Dolnego Śląska, który przygotował projekt
  MentorTrade, stanowiący alternatywne rozwiązanie cyfrowe dla seniorów, wzmacniające więzi międzypokoleniowe, ukierunkowane głównie na uczestników z Uniwersytetów Trzeciego Wieku
   
  Jacek Bogusławski, dziękując uczestnikom za ich zaangażowanie i pomysły, potwierdził gotowość wszystkich partnerów projektu do dalszej współpracy w ramach etapu przygotowującego projekty do wdrożenia. 
  – Czuję się bardzo podbudowany tematyką zwycięskich projektów. Oto okazuje się bowiem, że to, co najbardziej doskwierało nam w trakcie pandemii i w gruncie rzeczy nadal doskwiera, to utrudniony kontakt z drugą osobą. Bliskość drugiego człowieka, ta komunikacyjna i społeczna – okazała się być tym za czym tęsknimy najbardziej – powiedział Jacek Bogusławski, odnosząc się także do przyszłości i wyzwań, jakie czeka świat. Złożył także podziękowania na ręce, uczestniczącego w ceremonii Reinera Kneifela- Hvarkampa, Dyrektora Wydziału ds. Europejskich, Ministerstwa Finansów i Spraw Europejskich Brandenburgii oraz pozostałych partnerów projektu: Jakuba Jasiczaka, Prezesa S.C. Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Magdaleny Antoniewicz, Koordynatorki Pełnomocnika ds. Partnerstwa Kraju Związkowego Brandenburgia na Wielkopolskę, reprezentującej Stowarzyszenie Zamek Trebnitz Centrum Kształcenia i Spotkań. 
  Jak zauważył Jacek Bogusławski, współpraca ta stanowi piękny dowód dobrze rozwijającej się współpracy polsko-niemieckiej, szczególnie w kontekście obchodzonego niedawno 30-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Polską a Niemcami. – Ten projekt jest naszym wspólnym sukcesem – skonkludował.
  Przypomnijmy: 
  Kreatywne i nietypowe wydarzenie międzynarodowe pod nazwą HACKATHON PARTNERSTWA ODRY, zorganizowane zostało po raz pierwszy w formule  on-line w dniach 17-18 lipca 2021 roku przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Stanowiło ono część szerszego projektu „HACKATHON PARTNERSTWA ODRY – innowacyjni razem przeciwko pandemii”, realizowanego przez Wielkopolskę w ramach finansowego zadania publicznego w związku z konkursem Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, pn.: „Dyplomacja publiczna 2021” .
   
  Podczas hackathonu, polsko-niemieckie zespoły, złożone z kreatywnych osób z różnych środowisk, wspierane przez branżowych ekspertów i mentorów, pracowały nad znalezieniem rozwiązań, które pozwolą wzmocnić obszary rozwoju dotknięte skutkami Covid-19, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Partnerstwa Odry.
  Zespoły rywalizowałay w ramach czterech wyzwań:
   
  Opracowanie założeń platformy komunikacyjnej i kampanii informacyjno-edukacyjnej dla mieszkańców obszaru przygranicznego Partnerstwa Odry. 
  Zaproponowanie nowych sposobów angażowania młodzieży w dialog cyfrowy z seniorami.
  Opracowanie pomysłu na kampanię promującą atrakcje turystyczne i wydarzenia kulturalne Obszaru Partnerstwa Odry – jako działanie pobudzające gospodarkę pasa przygranicznego.
  Zaproponowanie działań, wzmacniających zdrowie psychiczne w trakcie i po pandemii Covid-19.
  Więcej o projekcie na stronie www.hackathon-oder.eu

  Galeria zdjęć: