trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Nagroda Naukowa Samorządu Województwa Wielkopolskiego dla wybitnego biochemika, biologa molekularnego i genetyka

  Prof. dr. hab. Hieronim Jakubowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu to laureat tegorocznej Nagrody Naukowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego. 29 listopada 2022 w Pałacu Działyńskich w Poznaniu, podczas uroczystości na którą zaprosił Marszałek Marek Woźniak, nagrodę wręczyły Małgorzata Waszak-Klepka - Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz Paulina Stochniałek - Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego. 

  Laureat - Prof. Hieronim Jakubowski to wybitny biochemik, biolog molekularny i genetyk, wieloletni nauczyciel akademicki. Jego odkrycia prezentowane są w referatach na prestiżowych konferencjach naukowych i weszły na stałe do nauki światowej. Decyzją Zarządu Województwa Wielkopolskiego Pan Profesor otrzymał nagrodę w wysokości 25 tysięcy złotych, tj. w jej maksymalnym wymiarze. 

  „Nagradzamy Nauczyciela i Szkołę Roku, nagradzamy Mistrza i Czeladnika Roku, a przyznając Nagrodę Naukową Samorządu Województwa Wielkopolskiego, dopełniamy hołd dla edukacji na każdym jej szczeblu. Nauka wyższa i współpraca z uniwersytetami jest dla nas bliska i obecna w pracach samorządu od bardzo dawna, a nagroda naukowa jest tego zwieńczeniem. Chcemy doceniać najlepszych z najlepszych, którzy wywodzą się z Wielkopolski, ale swoimi dokonaniami przekraczają granice regionu, Polski i nawet Europy ” – podkreśla Paulina Stochniałek - Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego. 

  Przypomnijmy, że pierwsza Nagroda Naukowa została przyznana w 2021 r. Jej laureatem został  dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.   

  Nagrodę Naukową Samorządu Województwa Wielkopolskiego dla przedstawicieli wielkopolskiego środowiska naukowego ustanowił w listopadzie 2020 r. Sejmik Województwa Wielkopolskiego. Jest ona przyznawana co roku, za osiągnięcia z ostatnich pięciu lat, osobom ze świata nauki, związanym z naszym województwem lub prowadzącym badania dotyczące naszego regionu. Wysokość nagrody wynosi maksymalnie 25 000 zł w przypadku laureata indywidualnego i 40 000 zł w przypadku zespołu naukowców.

  Prawo do składania wniosków przypada radnym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz rektorom szkół wyższych. Wnioski spełniające wymogi formalne  skierowane są pod obrady Kapituły konkursu. W kapitule zasiadają przedstawiciele 13 wielkopolskich uczelni publicznych, przedstawiciel Komisji Edukacji i Nauki Sejmiku oraz przedstawiciel Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Sprawami organizacyjnymi związanymi z przeprowadzeniem Konkursu zajmuje się  Urząd Marszałkowski w Poznaniu. W tym roku nabór wniosków trwał w terminie od 1 lutego do 15 września 2022 r. Ostatecznie, podczas obrad Kapituły, rozpatrywano 12 wniosków.  


  Galeria zdjęć: