trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Marszałek na prawykonaniu Adagio pamięci ofiar zamachu na World Trade Center”

  W sobotę 11 września Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego wziął udział w nadzwyczajnym koncercie, który odbył się w Kościele Pokoju w Świdnicy w województwie dolnośląskim. To wydarzenie nawiązywało do 20. rocznicy wpisania obiektu na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz przypadającej tego dnia 20. rocznicy ataku na World Trade Center w Nowym Jorku.

  Koncert rozpoczął utwór, zamówiony specjalnie na tę okazję przez naszą instytucję kultury, Filharmonię Poznańską, u poznańskiej kompozytorki Ewy Fabiańskiej – Jelińskiej. Było to prawykonanie dzieła, które autorka zatytułowała „Adagio pamięci ofiar zamachu na World Trade Center”.

  Gratką dla melomanów z pewnością był też występ rzadko goszczącego na polskich estradach Rafała Blechacza, zwycięzcy XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2005 roku.  Po 16 latach pianista cieszy się pozycją artysty o formacie prawdziwie światowym. Jego wybitny talent doceniany jest przez publiczność w Europie, Ameryce czy Azji. Koncertuje ze znakomitymi dyrygentami i słynnymi orkiestrami w najbardziej prestiżowych salach i centrach muzyki. Melomani zapewne pamiętają jego wspólne występy z Poznańskimi Filharmonikami w Auli Uniwersyteckiej UAM w stolicy Wielkopolski. Podczas koncertu w Kościele Pokoju zabrzmiały dwa utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta – XXIII Koncert fortepianowy A- dur KV 488 i XL Symfonia g-moll KV 550, w 265. rocznicę urodzin i 230. rocznicę śmierci kompozytora.

  Wykonawcami byli Rafał Blechacz wraz z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod batutą jej nowego dyrygenta-szefa, maestro Łukasza Borowicza.

  To było piękne muzyczne spotkanie w niezwykłym miejscu. I hołd ofiarom bezprecedensowego w dziejach świata ataku terrorystycznego.

  Autor zdjęć: Antoni Hoffman


  Galeria zdjęć: