trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Marszałek Marek Woźniak: W Polsce widzimy tendencje centralizacyjne. To złe tendencje

  - Dziś w Polsce widzimy bardzo wyraźne tendencje centralizacyjne. Sytuacja, w której dotacje zyskują przewagę nad dochodem własnym, to zła tendencja, bo jak wiemy, bywają one udzielane niekoniecznie transparentnie, często z politycznym akcentem – mówił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego podczas Samorządowego Kongresu Finansowego.

  „Samorządy w nowych realiach” były motywem przewodnim pierwszej edycji Samorządowego Kongresu Finansowego, zorganizowanego we wtorek 30 czerwca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie z inicjatywy Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu, przez Centrum Myśli Strategicznych oraz Grupę MTP.

  Kongres odbywający się w formule hybrydowej miał służyć budowaniu relacji i współdziałaniu pomiędzy różnymi interesariuszami zainteresowanymi współpracą samorządów z biznesem i środowiskami akademickimi. Był także odpowiedzią na potrzebę inicjowania konstruktywnej dyskusji ponad podziałami o otoczeniu społeczno-gospodarczym ze stroną rządową.
   
  Samorządy borykają się obecnie z wieloma problemami. Pandemia spowodowała znaczne pogorszenie ich sytuacji finansowej, stawiając je w bardzo trudnej sytuacji. Ograniczone dochody, przy konieczności realizacji tych samych zadań, do tego nowe, wynikające z pandemii wyzwania – wszystko to odbiło się niekorzystnie na budżetach wielu z nich.
   
  Patronami honorowymi wydarzenia zostali Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego, Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania oraz Obszar Metropolitalny Gdańsk – Gdynia – Sopot.
   
  - Dla nas samorządowców ważne jest, żeby mieć środki własne, cenimy je bardziej niż subwencje i dotacje – mówił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i gospodarz Kongresu.
   
  - Chcielibyśmy, aby konstytucyjna zasada mówiąca o tym, że na tyle kompetencji ile otrzymujemy od rządu, powinniśmy otrzymywać odpowiednie środki finansowe umożliwiające realizację zadań publicznych była realna. Często tak nie jest – zwracał uwagę Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.
   
  Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak podkreślał, że z samorządem związał się 31 lat temu. W przeszłości był mocno zaangażowany w promocję Partnerstwa Wschodniego. 
   
  - Podczas spotkań z naszymi z kolegami z krajów, które aspirowały do członkostwa w Unii Europejskiej, zawsze podkreślaliśmy, że dochody własne są kluczowe dla stabilności, możliwości autonomicznego, swobodnego kreowania swojej przyszłości. Dziś w Polsce widzimy bardzo wyraźne tendencje centralizacyjne. Sytuacja, w której dotacje zyskują przewagę nad dochodem własnym, to zła tendencja, bo jak wiemy, bywają one udzielane niekoniecznie transparentnie, często z politycznym akcentem. To paradoks, że dziś ten sam sygnał kiedyś kierowany do koleżanek i kolegów, których państwa aspirowały do członkostwa w UE, musimy kierować do siebie – tłumaczył Marek Woźniak.
   
  Według Marszałka Marka Woźniaka jeśli dokonuje się zmian ustawowych skutkujących ubytkiem dochodów samorządów, powinno się przewidzieć rekompensaty.
   
  Podczas dalszej dyskusji z samorządowcami, Marszałek Marek Woźniak wskazał elementy, które w najbliższym czasie mogą stanowić pewne utrudnienia dla regionów. Chodzi m.in. o kumulację środków inwestycyjnych, które mogą spowodować znaczny wzrost kosztów inwestycji. Niepokój według Marszałka może budzić również polityczny wymiar części inwestycji dotowanych przez rząd.
   
  - Budowa niektórych mostów, obwodnic kolejowych jest preferowana niezależnie od tego, czy będą znajdować się one w najlepszych lokalizacjach i będą stanowić najbardziej pożądane inwestycje w danym regionie. Mamy skrzywienie inwestycji w kierunku realizacji zapowiedzi wyborczych – komentował Marszałek.
   
  Jako największe wyzwanie dla Wielkopolski Marszałek Marek Woźniak wskazał innowacyjną gospodarkę i produkcję, które będzie mogła konkurować na światowych rynkach. Jednym z kluczowych projektów w tym zakresie jest powstanie Wielkopolskiej Doliny Wodorowej.
   
  Samorządowy Kongres Finansowy jest częścią Local Trends, projektu zainicjowanego przez prezydentów Poznania i Sopotu. Jego kolejną odsłoną będzie Europejskie Forum Samorządowe w stolicy Wielkopolski, które odbędzie się jesienią.
   


   

   


  Galeria zdjęć: