trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Konkurs Polacy w świecie, znani z działalności publicznej, misyjnej, naukowej, artystycznej i sportowej”

  1 marca 2019 r. podczas XXIII Targów Edukacyjnych odbyło się wręczenie nagród w konkursie „Polacy w świecie, znani z działalności publicznej, misyjnej, naukowej, artystycznej i sportowej”. Tegoroczną edycję poświęcono działalności Polaków we Włoszech.

  Celem tego przeprowadzonego już po raz trzeci przedsięwzięcia jest wzbudzenie zainteresowania wśród uczniów historią sławnych Polaków w świecie oraz historią, geografią i kulturą kraju, określonego w temacie na dany rok. Udział w konkursie daje możliwość rozwijania wrażliwości i kreatywności dzieci i młodzieży poprzez twórczość artystyczną, uwrażliwianie na piękno otaczającego nas świata i różnorodność kulturową. Jest również okazją do samodzielnej pracy przy wykorzystaniu różnorodnych źródeł informacji i technik plastycznych. Wiedza, że nasza Ojczyzna na przestrzeni wieków dała światu wybitnych ludzi, napawa nas dumą z Polski oraz naszych rodaków.

  Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem - wpłynęło łącznie 849 prac. Astronom Mikołaj Kopernik, kompozytor i pianista Fryderyk Chopin, Papież Jan Paweł II, twórca Legionów Polskich Jan Henryk Dąbrowski, dowódca wojskowy Generał Władysław Anders, piosenkarka Anna German, malarz Jan Styka oraz sportowcy: Robert Kubica, Wojciech Szczęsny, Zbigniew Boniek i Krzysztof Piątek – to słynni Polacy we Włoszech, którym poświęcono konkursowe prace. Nie zabrakło również przepięknych włoskich pejzaży.

  Ogółem przyznano 80 nagród i wyróżnień w trzech kategoriach wiekowych. Nagrody i dyplomy wręczyli: Pani Marzena Wodzińska – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Pani Paulina Stochniałek – Radna Województwa Wielkopolskiego, Przewodnicząca Komisji Edukacji i Nauki, Pani Patrycja Przybylska – Radna Województwa Wielkopolskiego, a także Pani Elżbieta Leszczyńska – Wielkopolski Kurator Oświaty i Pan Roberto Cincotta – Gość Honorowy Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie, który specjalnie na tę okazję przyjechał do Poznania.

  Wspaniałych wrażeń podczas uroczystości dostarczyli młodzi artyści z Poznańskiej Sceny Młodych, którzy zaśpiewali i zagrali kilka znanych włoskich przebojów, także tych wykonywanych przez Annę German. Na koniec wszyscy przybyli na uroczystość spotkali się przy tradycyjnych daniach rodem z Italii – pizzy i spaghetti.

  Już dziś zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku!


  Galeria zdjęć: