trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Koleją po obwodnicy Poznania

  Pociągi pasażerskie sprawnie pojadą wokół Poznania, a podróżni zyskają nowe przystanki w aglomeracji – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na przygotowanie projektów wykonawczych i realizację prac budowlanych na kolejowej obwodnicy stolicy Wielkopolski. Inwestycja za blisko 1,4 mld zł ze środków budżetowych zwiększy możliwości kolei. - To spełnienie marzeń, które mieliśmy od wielu lat – wykorzystanie infrastruktury kolejowej znajdującej się wokół Poznania do poszerzenia oferty transportu zbiorowego – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego . W spotkaniu uczestniczył także Wicemarszałek Wojciech Jankowiak. 

  PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w poniedziałek 27 maja podpisały umowę na opracowanie projektów wykonawczych oraz na realizację prac budowlanych w ramach projektu „Prace na towarowej obwodnicy Poznania”. Efektem będzie sprawny system komunikacji – „ring” kolejowy, który zapewni mieszkańcom aglomeracji poznańskiej dogodne podróże w obrębie miasta i przyległych do Poznania miejscowości. 

  Lepszy dostęp do kolei mieszkańcy zyskają z siedmiu nowych i jednego zmodernizowanego przystanku. Pociągi zatrzymają się w dynamicznie rozwijających się rejonach Poznania: w okolicy ul. Starachowickiej (p.o. Poznań Zieliniec), przy ul. Gdyńskiej (p.o. Poznań Koziegłowy), w rejonie ul. Naramowickiej (p.o. Poznań Naramowice), przy kampusie uniwersyteckim w pobliżu ul. Stróżyńskiego (p.o. Poznań Piątkowo), przy ul. Sucholeskiej (p.o. Poznań Suchy Las), w rejonie ul. Folwarcznej (p.o. Poznań Franowo) i ul. Kobylepole (p.o. Poznań Kobylepole), a także na przebudowanym przystanku w okolicy ul. Szumana w Nowej Wsi (p.o. Swarzędz Nowa Wieś).

  - W Dniu Samorządu Terytorialnego otrzymujemy doskonały prezent od rządu. To spełnienie marzeń, które mieliśmy od wielu lat – wykorzystanie infrastruktury kolejowej znajdującej się wokół Poznania do poszerzenia oferty transportu zbiorowego. W oparciu o obwodnicę kolejową będzie można stworzyć węzły przesiadkowe, które są już zaprojektowane. Przeznaczyliśmy dwa miliony złotych z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego – powiedział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

  - To projekt Miasta Poznania i jego partnerów: gmin Suchy Las, Swarzędz i Czerwonak oraz Powiatu Poznańskiego. To przedsięwzięcie, które wzbogaci ofertę transportu zbiorowego, dlatego też zrobimy wszystko aby poszerzyć nasz tabor. Chcemy, aby ten pociąg, przynajmniej w godzinach szczytu, jeździł co pół godziny i dał możliwości sprawnego przemieszczenia się po mieście i wokół miasta – dodał Marszałek.

  Sprawne przejazdy pociągów umożliwią wielobranżowe prace modernizacyjne łącznie ok. 57 km odcinków linii kolejowych, tworzących kolejową obwodnicę Poznania i wykorzystywanych obecnie przede wszystkim do przewozu ładunków. Zmiana układu torowego umożliwią przejazdy pociągów pasażerskich i towarowych z prędkością do 120 km/h (obecnie 20-90 km/h).

  - Przed nami bardzo ważna inwestycja. Podpisaliśmy umowę na istotną transformację ruchu kolejowego, nie tylko dotyczącą Poznania i Wielkopolski, ale także całego państwa. Poznański węzeł kolejowy jest jednym z najważniejszych i kluczowych w Polsce – powiedział Dariusz Klimczak, Minister Infrastruktury. Minister podkreślił także zaangażowanie samorządów, w tym Samorządu Województwa Wielkopolskiego w przyczynienie się do zwiększenia funkcjonalności projektu.

  - Powstanie nowa infrastruktura, nowy system sterowania ruchem kolejowym, który zapewni nie tylko możliwość przejazdu wysokimi prędkościami w ruchu aglomeracyjnym, ale również poprawi przepustowość na ciągu od Warszawy, przez Konin, Poznań Główny, aż do Szczecina – przyznał Piotr Wyborski, Prezes PKP PLK.

  PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z konsorcjum firm: Zakład Robót Komunikacyjnych DOM Sp. z o.o. (lider), Alusta S.A. (Partner) i Intop Sp. z o.o. Zakończenie wszystkich prac przewidywane jest do końca  2027 r.

  W spotkaniu wzięli także udział Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Krzysztof Paszyk, Minister Rozwoju i Technologii, Piotr Malepszak, Wiceminister Infrastruktury  oraz parlamentarzyści, a także Agata Sobczyk, Wojewoda Wielkopolska i Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania. 


  Galeria zdjęć: