trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Szpital po 27 latach budowy

    Radni wizytowali Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie, gdzie zapoznali się z głównymi problemami funkcjonowania i rozwoju tej największej placówki leczniczej w Wielkopolsce. Koniński szpital w ubiegłym roku udzielił pomocy ponad 39 tysiącom pacjentów, a wartość wszystkich świadczeń kontraktowanych w Narodowym Funduszu Zdrowia przekroczyła 115 mln zł. Ze względu na ubiegłoroczny ujemny wynik bilansowy radni podkreślali jednak konieczność dyscyplinowania finansów szpitala.

    W tym roku, po 27 latach od rozpoczęcia inwestycji, definitywnie zakończy się budowa szpitala w starej części Konina. Od kilku lat w nowym budynku przy ulicy Szpitalnej 45 funkcjonuje już część oddziałów. Następne będą przenoszone w ciągu najbliższych miesięcy i zajmą kolejne kondygnacje siedmiopiętrowego obiektu. Przyspieszenie inwestycji było możliwe dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych oraz pomocy finansowej z budżetu państwa i województwa.
    Radni obejrzeli gotowe do urządzenia oddziały oraz nowoczesny zespół sal operacyjnych. Trafi tam m.in. zakupiony niedawno angiograf, wysokiej klasy urządzenie do ratowania życia pacjentom chorym na serce.
    Radni rozmawiali o problemach związanych z utrzymaniem jednej lecznicy w dwóch różnych obiektach. Stare budynki przy ulicy Wyszyńskiego powinny służyć w przyszłości uzupełnieniu procesu leczenia. Brane są pod uwagę oddziały opieki długoterminowej i psychiatryczne. To także ewentualne miejsce na rozwój radioterapii.

    Komisja gościła także w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Koninie. Zapoznano się z warunkami funkcjonowania stacji oraz perspektywami rozwoju ratownictwa medycznego w subregionie konińskim. Po unieważnieniu konkursu NFZ na świadczenie usług pogotowia ratunkowego m.in. w powiatach kolskim i tureckim, do kolejnego stacja zamierza przystąpić z ofertą o podobnym jak dotychczas zakresie.