trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

100 lat Teatru Nowego w Poznaniu

  Marszałkowski Teatr Nowy w Poznaniu uczcił swoje 100. urodziny premierą „Snu nocy letniej” Szekspira w reżyserii Jana Klaty. W uroczystej premierze wziął udział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

  15 września 1923 roku Teatr Nowy rozpoczął swoją działalność premierą "Przechodnia" Bohdana Katerwy. Sto lat później w marszałkowskiej instytucji kultury okrągły jubileusz świętowano premierą szekspirowskiej komedii „Sen nocy letniej” w reżyserii Jana Klaty. 869. premierze Teatru Nowego, która miała miejsce w piątek 15 września 2023 r. towarzyszyła gala jubileuszowa, symbolicznie podsumowująca setkę na teatralnym liczniku i otwierająca zarazem nowy rozdział historii.

  - To przyjemność  uczestniczyć w tak szacownym jubileuszu Teatru Nowego, którego sława na przestrzeni 100 lat nie słabnie, dzięki pracującym tu ludziom – realizującym misję tego teatru i siebie samych – mówi Marek Woźniak. - Z uznaniem obserwuję, jak teatr nie tylko prowadzi intensywną działalność sceniczną, ale włącza się w edukacyjną, angażuje w najważniejsze wydarzenia lokalne i ogólnopolskie – dodaje Marszałek.

  Podczas gali Marek Woźniak wręczył okolicznościową grafikę Piotrowi Kruszczyńskiemu, Dyrektorowi Teatru Nowego.

  To jednak nie koniec jubileuszowych atrakcji: od kilku dni w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania można zgłębić wybrane fragmenty historii Teatru Nowego dzięki znajdującym się tam wystawom. Specjalna ekspozycja pojawiła się również w /foyer /Dużej Sceny Teatru Nowego. Towarzyszy jej specjalny infokiosk z przygotowanymi przez aktorów nagraniami wspomnień z ostatnich dekad funkcjonowania instytucji.

  Od 15 września historię Teatru Nowego można zgłębiać dzięki jubileuszowemu wydawnictwu „Sto lat Teatru Nowego w Poznaniu”. Publikacja został przygotowana przez pracowników Teatru we współpracy z Wydawnictwem Miejskim POSNANIA i dofinansowana ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

   


  Galeria zdjęć: