trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

11 milionów złotych na nowoczesne metody leczenia raka w WCO

  Dwa nowoczesne projekty radioterapii będą realizowane w marszałkowskim Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu. Na ten cel Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał ponad 11 mln zł środków unijnych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. – Wielkopolska jest dotknięta dużą liczbą chorób nowotworowych, dlatego im więcej będziemy inwestować w walkę z rakiem, tym skuteczniej pomożemy naszym mieszkańcom – podkreśla Marszałek Marek Woźniak.  

  Wielkopolskie Centrum Onkologii połączyło siły z Narodowym Centrum Badań Jądrowych w celu stworzenia nowego akceleratora, dedykowanego radioterapii śródoperacyjnej (IOERT) oraz typu FLASH. 

  Rezultatem wspólnego projekt jest w pełni mobilny akcelerator o szerokim zakresie ruchów i energii, odpowiedniej dokładności oraz powtarzalności podawania dawki. Z kolei stanowisko generujące wiązkę elektronów o ultrawysokiej mocy dawki (FLASH RT) polega na dostarczeniu dawki promieniowania w bardzo krótkim czasie tj. poniżej sekundy.

  - Oba te urządzenia są dedykowane grupie chorych, u których jest usuwany guz nowotworowy w czasie zabiegu operacyjnego, a pacjent spełnia przesłanki do tego, żeby można było radioterapię zastosować bezpośrednio podczas zabiegu – tłumaczy prof. Julian Malicki, dyrektor WCO. Dodaje też, że w przypadku radioterapii typu FLASH, poznański szpital dołączy do elitarnego grona kilku szpitali na świecie, które stosują tę pionierską metodę. - Jej zastosowanie znacząco chroni tkanki zdrowe – podkreśla Julian Malicki.

  Wprowadzenie obu projektów w życiu i zbudowanie akceleratora jest możliwe dzięki środkom finansowym przyznanym przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego.  To 11 mln zł pochodzących z unijnej puli  w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

  - Nadzorujemy Wielkopolskie Centrum Onkologii i wspieramy tę placówkę we wszelkich działaniach poprawiających jakość usług. Cieszy mnie fakt, że po raz pierwszy mówimy o urządzeniu prototypowym, jedynym w swoim rodzaju, które będzie mogło służyć pacjentom – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Marek Woźniak dodaje też, że Samorząd Województwa chce wspierać projekty technologicznie zaawansowane, ponieważ udowadniają one potencjał polskiej nauki i polskich naukowców.

  – Wielkopolska jest dotknięta dużą liczbą chorób nowotworowych, dlatego im więcej będziemy inwestować w walkę z rakiem, tym skuteczniej pomożemy naszym mieszkańcom – podkreśla Marszałek.

  Instalacja akceleratora do radioterapii śródoperacyjnej ma nastąpić przełomie 2022 i 2023 roku, a realizację akceleratora o ultrawysokiej mocy dawki AQURE FLASH na czerwiec 2023 r.

  - Dzięki wykorzystaniu akceleratora typu FLASH, będziemy mieli do czynienia z zupełnie nową i obiecującą terapią – stwierdza prof. Krzysztof Kurek, Dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych, które współpracuje m.in. z elitarną Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN. 

   


  Galeria zdjęć: