trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Burmistrzowie i politycy regionalni podejmują dialog w ramach Partnerstwa Wschodniego

    Dziś w Poznaniu rozpoczęła się pierwsza Konferencja Władz Lokalnych i Regionalnych Partnerstwa Wschodniego (CORLEAP). Ta nowa platforma powstała z inicjatywy Komitetu Regionów UE. W jej pracach uczestniczy 36 burmistrzów i polityków regionalnych z UE, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Jej celem jest rozpowszechnianie współpracy transgranicznej, a także umożliwienie władzom regionalnym i lokalnym wypowiadania się w sprawach związanych z polityką Partnerstwa Wschodniego UE.

    Wydarzenia polityczne w krajach sąsiadujących z UE na wschodzie mają wpływ na bezpieczeństwo i dobrobyt UE. Dlatego też w grudniu 2008 r. UE zainicjowała projekt Partnerstwa Wschodniego. Proponuje się w nim pogłębienie stosunków UE z jej sześcioma sąsiadami począwszy od negocjacji kompleksowych umów o wolnym handlu po stopniową liberalizację przepisów wizowych.

    By wesprzeć tę inicjatywę, Komitet Regionów zorganizował Konferencję Władz Lokalnych i Regionalnych Partnerstwa Wschodniego (CORLEAP). Przemawiając dziś na sesji inauguracyjnej, komisarz ds. rozszerzenia i  polityki sąsiedztwa Štefan Füle z zadowoleniem przyjął tę inicjatywę: "Ufam, że ta nowa platforma stanie się aktywnym forum współpracy między władzami regionalnymi i lokalnymi UE i krajów Partnerstwa Wschodniego".

    Przewodnicząca Komitetu Regionów Mercedes Bresso podkreśliła wymiar regionalny i lokalny Partnerstwa Wschodniego: "Zacieśnianie stosunków z naszymi wschodnimi sąsiadami to nie tylko sprawa rządów krajowych i instytucji unijnych. Jeśli chcemy wesprzeć procesy demokratyzacji i poszanowanie wartości europejskich, musimy współpracować z władzami wszystkich szczebli, w tym z władzami lokalnymi i regionalnymi, a także ze społeczeństwem obywatelskim".

    W przyjętej dziś deklaracji członkowie CORLEAP-u wezwali do umożliwienia większego wpływu władz lokalnych i regionalnych na kwestie dotyczące Partnerstwa Wschodniego i o przyznanie dodatkowych środków na projekty w zakresie umacniania demokracji lokalnej, praw człowieka na szczeblu lokalnym i regionalnym oraz udziału obywateli w życiu publicznym.

    Zaapelowali także, by negocjacje prowadzone przez UE i kraje Partnerstwa Wschodniego na temat nowych porozumień dwustronnych koniecznie obejmowały odrębne postanowienia dotyczące umocnienia samorządności lokalnej i regionalnej. Przewodnicząca Komitetu Mercedes Bresso przedstawi te postulaty szefom państw i rządów na szczycie Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w dniach 29--30 września w Warszawie.

    Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, będący gospodarzem inauguracyjnego spotkania Konferencji, podkreślił korzyści, jakie współpraca transgraniczna daje obywatelom: "Poznań jest miastem, które jest jednym z polskich symboli walki o europejskie wartości, od zawsze jest miejscem otwartym na międzynarodowy dialog. W Wielkopolsce entuzjastycznie wspieramy i realizujemy idee zbliżenia i dialogu z samorządami Europy Wschodniej i Południowego Kaukazu i możemy pochwalić się już szeregiem wspólnych projektów, które zrealizowaliśmy głównie z Gruzją i Ukrainą".

    Konferencja CORLEAP-u będzie odbywać się co roku. Dzięki regularnie organizowanym spotkaniom tematycznym i ułatwianiu wymiany propozycji projektów, sprawdzonych rozwiązań i fachowej wiedzy CORLEAP ma stać się dynamicznym ośrodkiem bezpośredniej współpracy regionów i miast z UE i zkrajów Partnerstwa Wschodniego.

    autor. KR



    Jutro tj. 9 września  br., w godz. 9.00 - 13.00, w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odbędzie się 132. posiedzenie Prezydium Komitetu Regionów. Spotkanie, które wpisuje się w program polskiej prezydencji w Radzie UE zostało zorganizowane po raz pierwszy w Poznaniu, z inicjatywy Marszałka Marka Woźniaka, Wiceprzewodniczącego KR. Obrady są otwarte dla mediów. 

    KR w internecie: www.cor.europa.eu

    Komitet Regionów

    Komitet Regionów jest zgromadzeniem przedstawicieli samorządów regionalnych i lokalnych UE. Jego 344 członków ze wszystkich 27 państw członkowskich UE realizuje misję włączenia samorządów regionalnych i lokalnych oraz reprezentowanych przez nie społeczności w proces decyzyjny UE oraz informowania ich o strategiach politycznych UE.

    Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada mają obowiązek zasięgania opinii Komitetu w odniesieniu do dziedzin polityki mających wpływ na regiony i miasta. Komitet może także wnieść skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE, jeśli uzna, że naruszone zostały jego prawa lub że jakiś akt prawny UE łamie zasadę pomocniczości bądź nie respektuje uprawnień władz lokalnych i regionalnych.