trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wydarzenie lokalne Komitetu Regionów

    Samorząd Województwa Wielkopolskiego                                     Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu polska ukraina

      

     

    DEBATA Niepodległa Ukraina: europejski bilans w ramach wydarzeń lokalnych Europejskiego Komitetu Regionów, towarzysząca wystawie 25 lat niepodległości Ukrainy – Ukraina, jakiej nie znamy!

     

    DEBATA Niepodległa Ukraina: europejski bilans w ramach wydarzeń lokalnych Europejskiego Komitetu Regionów, towarzysząca wystawie 25 lat niepodległości Ukrainy – Ukraina, jakiej nie znamy!

    Polska jako pierwsze państwo na świecie uznała władze w Kijowie 2 grudnia 1991 roku. W 2016 roku mija 25 lat od momentu uzyskania niepodległości przez Ukrainę, chociaż atmosfera w Kijowie nie nastraja do świętowania. Ciągle tli się konflikt zbrojny w Donbasie, tymczasem światowy przekaz medialny zdominowały wojna domowa w Syrii i kryzys migracyjny. Uczestnicy formatu normandzkiego naciskają na władze ukraińskie, by te wdrożyły w całości postanowienia porozumień mińskich. Punktem spornym jest przyszły status separatystycznych republik w ramach państwa ukraińskiego. Oprócz trudnej sytuacji międzynarodowej – z oddalającą się perspektywą zbliżenia z UE – nie lepiej przedstawia się sytuacja wewnętrzna Ukrainy. Zmiana rządu, opór wobec reform, recesja gospodarcza – to wszystko, wraz z coraz silniejszą antyukraińską propagandą, wpływa na międzynarodowy wizerunek Ukrainy. Mimo wszystko, UE i jej członkowie, a także inne państwa Zachodu, włączają się we wsparcie na rzecz przemian nad Dnieprem. Zauważalny jest jednak brak koordynacji działań między nimi.

    W tym szczególnym, jubileuszowym dla relacji polsko-ukraińskich momencie, zapraszamy Państwa 2 grudnia br. o godz. 10.30 na Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na debatę, której celem jest podtrzymanie zainteresowania Ukrainą i jej stosunkami z UE w polskich społecznościach lokalnych i regionalnych.

    Nasi prelegenci spróbują odpowiedzieć na kilka pytań: Co dalej z Ukrainą? Czy możliwa jest koordynacja działań pomocowych na rzecz Ukrainy? Czy/w jaki sposób władze lokalne i regionalne UE mogą włączyć się we wsparcie partnerów ukraińskich?

    Do debaty moderowanej przez Piotra Andrusieczkę, korespondenta „Gazety Wyborczej” na Ukrainie, zaproszeni zostali m.in.: Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Wiceprzewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów; Robert Godek, Starosta Strzyżowski, Zastępca Członka Europejskiego Komitetu Regionów; Witold Horowski, Konsul Honorowy Ukrainy w Poznaniu; Andrij Sadowyj, Mer Lwowa; Serhij Czernow, Przewodniczący Charkowskiej Rady Obwodowej, członek Prezydium Konferencji Władz Lokalnych i Regionalnych CORLEAP oraz Andrzej Porawski, Dyrektor Biura Związku Miast Polskich.

    Debacie towarzyszyć będzie szczególna wystawa fotograficzna, przygotowana z okazji ćwierćwiecza niepodległej Ukrainy przez grupę działaczy społecznych, aktywnych na polu współpracy polsko-ukraińskiej, która zostanie zaprezentowana w całej Polsce. Poznański wernisaż wystawy pn. 25 lat niepodległości Ukrainy – Ukraina, jakiej nie znamy! odbędzie się dokładnie w 25 rocznicę uznania dyplomatycznego Ukrainy przez Polskę, 2 grudnia 2016 roku o godz. 10.30 na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

     

     

     

    PARTNERZY

    Komitet Regionów   Europe Direct

     

    PATRONAT HONOROWY

    Parlament Europejski      Komisja Europejska       Związek Miast Polskich