trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Debata z udziałem Marszałka: „Współpraca zagraniczna samorządów: wielkopolska specjalność?”

    *19 listopada 2015 roku na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (WNPiD) odbyła się debata „Współpraca zagraniczna samorządów: wielkopolska specjalność?”, zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego we współpracy z WNPiD. Jej celem było podsumowanie projektu „Wielkopolska Sieć Współpracy Zagranicznej” (WSWZ), realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego dzięki wsparciu dotacyjnemu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wielkopolskich jednostek samorządu terytorialnego, korpusu konsularnego, poznańskich uczelni wyższych oraz organizacji pozarządowych.*

    Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego w swoim wystąpieniu podkreślił m.in., że w wyniku działalności samorządowców na arenie międzynarodowej udało się zbudować pozytywny wizerunek kraju i przełamać wiele negatywnych stereotypów. Marszałek dodał, że realizacja projektu WSWZ stała się możliwa, ponieważ kilka lat temu narodził się wymiar samorządowy i obywatelski polskiej polityki zagranicznej. Dzięki temu jednostki samorządu terytorialnego zostały potraktowane jako istotny partner w aktywności polskiej na forum zagranicznym. W opinii Marszałka samorządy muszą być też przygotowane, by zajmować stanowisko w wielu kwestiach, więc ważnym jest, by było ono zbieżne ze stanowiskiem rządu – z polską racją stanu. Istotna jest też świadomość u lokalnych samorządów istnienia priorytetów polskiej polityki zagranicznej oraz regionalnych priorytetów współpracy.

    W dalszej części spotkania Adriana Skorupska, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, zaprezentowała raport „Dyplomacja samorządowa – przykład Wielkopolski” przygotowany na bazie wyników elektronicznego badania wielkopolskich jednostek samorządu terytorialnego pod kątem prowadzonej współpracy międzynarodowej. Prezentacja raportu stanowiła punkt wyjścia do dyskusji w drugiej części spotkania.

    Marszałek podczas debaty przedstawił także główne kierunki, w których ewoluowała współpraca zagraniczna Wielkopolski, poczynając od lat 90. Przypomnijmy, że w okresie poprzedzającym akcesję do UE we współpracę aktywnie angażowali się partnerzy z Francji, szczególnie z Bretanii oraz Holendrzy, wspierając budowę administracji samorządowej i demokratycznego państwa. „Po akcesji do UE zaspokoiliśmy głód wzajemnych relacji, ale wciąż byliśmy w pozycji oczekującego wsparcia i bardzo wiele skorzystaliśmy z know-how naszych partnerów – zwłaszcza niemieckich - w kwestii administrowania środkami unijnymi” – mówił Marszałek Marek Woźniak. Kolejnym dostrzeganym obecnie trendem we współpracy jest jej ukierunkowanie na gospodarkę. Na przykład, dotąd ze względów ideowych Wielkopolska nie nawiązywała kontaktów z Chinami, zdecydowaliśmy się jednak pójść w tym nowym kierunku, co wymaga od nas precyzji i jasnego formułowania celów współpracy. „Chodzi przede wszystkim o to, by administracja samorządowa budowała klimat zaufania i ułatwiała dostęp do rynku lokalnym firmom” – podsumował Marszałek Woźniak.


    Galeria zdjęć: