trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Tytuł „Dobry Gospodarz” dla Marszałka Marka Woźniaka

    *Wśród osób nagrodzonych przez redakcję „Wiadomości Kościańskich”, które mają wybitne zasługi w dziedzinie kultury i życia społeczno – gospodarczego regionu znalazł się Marek Woźniak. Marszałek odebrał wyróżnienie „Dobry Gospodarz” podczas uroczystości, która odyła się 2 października 2014 roku w Skansenie Filmowym „Soplicowo” w Cichowie, w gminie Krzywiń.*

    Jak podkreśla Redakcja, „zaszczytnym tytułem uhonorowano Marka Woźniaka, który od 2005 r. jest Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego. Dobry gospodarz regionu, zabiegający o jego prężny i zrównoważony rozwój. W Wielkopolsce urodził się i wykształcił, tu mieszka i pracuje. Działa z myślą o tym, by Wielkopolska była dobrym miejscem do życia. Natomiast w Brukseli, stolicy Unii Europejskiej, reprezentuje wielkopolskie i polskie aspiracje, m.in. jako przewodniczący polskiej delegacji do Komitetu Regionów, jako jego wiceprzewodniczący od kwietnia 2008 r. i jako przewodniczący Komisji Spójności Terytorialnej.” W uzasadnieniu przyznania nagrody czytamy także, że Marszałek „wydatnie wspiera rozwój bazy kościańskiego powiatu m.in. w dziedzinie opieki zdrowotnej oraz uczestniczy w przedsięwzięciach regionalnych i patriotycznych Ziemi Kościańskiej”.

    Wymienione są również odznaczenia i wyróżnienia, które Marszałek Marek Woźniak otrzymał za osiągnięcia w sferze publicznej, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Nagroda im. Grzegorza Palki - „w dziedzinie działalności ogólnopaństwowej” za dokonania na poziomie regionalnym, krajowym i międzynarodowym – zwana samorządowym Oscarem, a także Róża Franciszki Cegielskiej - dla najwybitniejszych osobowości środowiska samorządowego i tytuł „Najbardziej podziwiany marszałek województwa 2009” przyznanym przez Fundację im. Adama Smitha.
    Podczas czwartkowej uroczystości tytuły w XXIV edycji nagród „Wiadomości Kościańskich” za rok 2013 odbiorą także: Katarzyna i Damian Braszakowie z Czempinia – „za regionalizm”, Mirosław Wlekły z Leszna – „za pióro” oraz Maria i Paweł Walenciakowie z Kiełczewa – „za przedsiębiorczość”.

    Warto podkreślić, że Skansen Filmowy „Soplicowo” w Cichowie powstał dzięki wykorzystaniu funduszy z inicjatywy JEREMIE, czyli programu zainicjowanego przez Komisję Europejską, którego zadaniem jest ułatwienie dostępu do finansowania dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw działających na obszarze państw Unii Europejskiej. Mechanizm zakłada odejście od tradycyjnego systemu bezzwrotnych dotacji na rzecz odnawialnych instrumentów, takich jak niskooprocentowane poręczenia, pożyczki i kredyty. W okresie programowania 2007-2013 Wielkopolska jest liderem we wdrażaniu inicjatywy JEREMIE w Polsce.


    Galeria zdjęć: